زیست شناسی - حمزییان

تـــــصــــــــــاویر خنده دار روز
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٧:٥٢ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

تـــــصــــــــــاویر خنده دار

 

 


 
 
10 راه برای افزایش عمر باتری موبایل
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 

 

تا به حال در موقعیتی قرار گرفته‌اید که باتری گوشی در حال تمام شدن است و امکان شارژ آن وجود ندارد؛ شما هم به شدت به گوشیتان نیاز دارید! در این گونه مواقع دانستن ترفندهایی که باعث افزایش عمر باتری گوشی می‌شوند بسیار مفید است. ما در این مطلب به اختصار، 10 ترفند ساده و کاربردی را برای افزایش میزان شارژدهی گوشی برای شما توضیح داده‌ایم.
1
ویبره و زنگ گوشی را قطع کنید

ویبره یا همان لرزش گوشی از جمله دشمنان باتری گوشی‌هاست. اگر در موقعیتی هستید که بدون شنیدن زنگ موبایل و فقط از طریق نور گوشی متوجه تماس مخاطب می‌شوید، پس زنگ و ویبره را خاموش و غیر فعال کنید تا باتری بیشتر عمر کند. کم کردن صدا تا کمترین میزان نیز کمک کوچکی به ذخیره باتری می‌کند. البته استفاده از زنگ‌های ساده که پیش‌فرض خود گوشی هستند و به استفاده از پردازنده نیاز ندارند نیز کمک شایانی به حفظ باتری می‌کند.


2
از فلاش استفاده نکنید

سعی کنید خیلی از فلاش دوربین موبایل‌ها استفاده نکنید زیرا این گجت کوچک، انرژی زیادی لازم دارد و برای این منظور از باتری گوشی استفاده می‌کند. به ویژه هنگام گرفتن چند عکس پشت سرهم، باتری بیشتری مصرف می‌شود. 


3
میزان نور صفحه‌نمایش را کم کنید

صفحه‌نمایش گوشی‌های هوشمند بزرگ هستند و این مساله باعث مصرف بیشتر باتری می‌شود. البته بعضی مدل‌های موجود در بازار حسگرهای تنظیم نور دارند. این حسگر به صورت خودکار در محیط‌های روشن، نور نمایشگر را کم و در محیط‌های تاریک آن را زیاد می‌کند. اما در کل با کم کردن نور صفحه‌نمایش و قرار دادن آن در کمترین میزان، می‌توان تا 50 درصد انرژی را ذخیره و عمر باتری را بیشتر کرد.  نمایشگر گوشی‌های تلفن همراه بعد از مدتی بی استفاده ماندن خاموش می‌شوند. این امر کمک بسیاری در افزایش میزان شارژدهی باتری می‌کند. در نتیجه کاربر می‌تواند با کم کردن این زمان از طریق تنظیمات صفحه‌نمایش به کاهش مصرف باتری گوشی‌اش کمک کند.


4
برنامه‌هایی که نیاز ندارید را غیرفعال کنید

برنامه‌های کاربردی گوشی و نرم‌افزارهایی همچون بلوتوث، GPRS، وای-فای و GPS جزو مصرف‌کننده‌گان اصلی باتری به شمار می‌روند. این برنامه‌ها در حالت فعال حتی اگر استفاده نشوند، باز هم باتری مصرف می‌کنند. شاید بتوان آنها را خورنده باتری دانست. به همین دلیل برای ذخیره باتری و افزایش عمر آن بهتر است برنامه‌هایی که نیاز نداریم را غیرفعال کنیم.


5
به جای تماس و ایمیل از پیام کوتاه استفاده کنید

ارسال ایمیل 2 تا 4 برابر بیش از برقراری تماس انرژی مصرف می‌کند. در مواقع ضروری که باتری نفس‌های آخرش را می‌کشد هرگز ایمیلی ارسال نکنید. به جای نوشتن و فرستادن نامه الکترونیک، با مخاطبتان تماس بگیرید. اگر کارتان طوری است که می‌توان پیام کوتاه فرستاد، بهتر است آن را اس‌ام‌اس کنید. زیرا فقط نوشتن پیام کوتاه باتری مصرف می‌کند و ارسال آن هیچ نیرویی نمی‌خواهد.


6
 صداهای غیرضروری را قطع کنید

بیشتر گوشی‌ها صداهای کوتاهی برای فعالیت‌های خود دارند. به طور مثال، کلیدهای صفحه‌کلید یا کی‌پد هنگام تایپ صدا دارند یا خاموش و روشن شدن گوشی با موسیقی کوتاهی همراه هستند. اینگونه صداها و موسیقی‌های غیرضروری نیز به اندازه خود باعث کاهش میزان شارژدهی باتری هستند که با قطعشان می‌توان باعث عمر بیشتر باتری شد.


7
فقط برای برقراری تماس از گوشی استفاده کنید

بازی کردن، تماشای ویدئو، تماشای عکس و بزرگ و کوچک کردن آنها و استفاده از اینترنت و وب‌گردی، همه دشمنان باتری هستند. پس هنگامی که در تلاش برای روشن نگه داشتن گوشی هستید از هیچ کدام از این برنامه‌ها استفاده نکنید. بهتر است این جور مواقع از گوشی فقط برای برقراری تماس استفاده کنید.


8
اگر آنتن دهی ضعیف است گوشی را خاموش کنید

جست‌وجو برای آنتن یکی از مواردی است که باتری زیادی مصرف می‌کند. به ویژه در مکان‌هایی که آنتن ضعیف است گوشی مدام به دنبال سیگنال می‌گردد و همین امر عمر آن را می‌کاهد. پس در مکان‌هایی که تحت پوشش شبکه موبایل نیستند بهتر است گوشی خود را خاموش کنید یا در حالت پرواز (Flight) بگذارید. مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد نیز باعث فعالیت بیشتر گوشی و افزایش مصرف باتری می‌شود زیرا تعداد کاربرانی که از یک دکل واحد استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد.


9
از مرگ باتری جلوگیری کنید

تا به حال برایتان پیش آمده که باتری موبایل چندسلول شارژ را نمایش می‌دهد اما ناگهان با یک تماس کوتاه گوشی خاموش شده و دستتان را در حنا گذاشته باشد! این یعنی باتری شما عمرش را کرده و به نوعی فاسد شده است. کاری برای چنین باتری‌هایی نمی‌توان انجام داد اما اگر باتری نو خریده‌اید، حتما توجه داشته باشید که پیش از خالی شدن همه باتری، آن را دوباره شارژ نکنید. این کار باعث می‌شود سلول‌های آن به مرور بمیرند و عمر آن به مرور کاهش پیدا می‌کند. 


10
از گرما دور نگه دارید

گرما دشمن درجه یک باتری گوشی تلفن همراه است. سعی کنید تا حد امکان گوشی‌ای که باتری‌اش در حال تمام شدن است را در محل‌های گرم مثل ماشینی که در آفتاب پارک شده است یا در دست و تماس با بدن نگه ندارید زیرا گرمای بدن نیز از عمر آن می‌کاهد. بهترین کار برای روشن نگه داشتن گوشی، قرار دادن آن در محلی بسیار خنک همچون یخچال است

 
 
تصاویری زیبا از جشنواره گل های لاله‌
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویری زیبا از جشنواره گل های لاله را درادامه مطلب ببینید


 
 
عکس های بسیار دیدنی و خنده دار روز ...
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٢:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

عکس های بسیار دیدنی و خنده دار روز ... را درادامه مطلب ببینید


 
 
تصاویر و اسامی بدترین مادرهای دنیا
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویر و اسامی بدترین مادرهای دنیا

در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه show picture را بزنید
 

پانداها، خرگوشها، همسترها و عقابها از دسته جانورانی هستند که نسبت به فرزندان کوچک خود بدرفتاری می کنند، آنها را در دوران نوزادی رها کرده و یا حتی آنها را می خورند. پیوند میان مادر و فرزند در سرتاسر جهان پیوندی مثال زدنی است اما در همین جهان مادرانی وجود دارند که هیچ شباهتی به مادران دل نازک و مهربان ندارند، البته در جهان حیوانات و حشرات.

 

سوسک گورکن: این حشره یکی از بدترین مادرهای جهان است زیرا فرزندان خود را در بازی مرگباری می خورد لارو این سوسک درون جسد موش مرده ای قرار می گیرند که توسط مادر و پدر درون حفره ای دفن شده است، سوسک مادر غذای فرزندان خود را با خوردن لاشه موش تامین می کند و در نتیجه به صورت ناخودآگاه لاروهای خود را می خورد.

تعداد لارو این سوسکها معمولا بیشتر از اندازه ای است که تمامی آنها بتوانند درون بدن موش جا بگیرند از این رو شانس بقای برخی از این لاروها افزایش پیدا خواهد کرد.

 

پاندا: بر خلاف تصور همگان، پانداهای مهربان مادرهای بسیار بدی هستند زیرا در زمانهایی که دو فرزند به دنیا می آورند، یکی از آنها را به حال خود رها می کنند. این جاندار در میان انسانها وجهه ای زیبا و خوب دارد اما در اصل یکی از بد ترین مادرهای دنیا است زیرا دومین فرزند خود را که در زمان تولد بسیار کوچک است، به حال خود رها کرده و تنها می گذارد.

با این همه پانداها به فرزندی که وظیفه بزرگ کردن او را به عهده گرفته اند توجه بسیاری می کنند و از این رو محققان باور دارند پانداها واقعا توانایی رسیدگی به دو فرزند را نداشته و باور دارند یک توله پاندای سر حال و قوی بهتر از دو توله پاندای ضعیف و بیمار است از این رو از همان ابتدا یکی از فرزندان خود را نادیده می گیرند.

 

همسترها: یکی دیگر از مادرهای هم نوع خوار یا فرزند خوار جهان همسترها هستند. این جاندار برخلاف ظاهر لطیف و دوست داشتنی که دارد، قاتلی سنگدل است که معمولا فرزندان خود را می خورند. همسترها نیز برای اطمینان از اینکه چند عدد از فرزندانشان زنده و سالم باقی می مانند، چند نوزاد اضافی به دنیا می آورند تا حتی در صورت کم بودن غذا نیز بتوانند از رشد و نمو چند فرزند خود اطمینان حاصل کنند.

 

عقاب سیاه: این پرنده مادر بسیار بدی است زیرا دست از نزاع و جنگ با هم نژادان خود بر نمی دارد و برای جدا کردن فرزندان خود در نزاعی مرگبار هیچ اقدامی نمی کند. به گفته محققان این پرنده ها معمولا درگیر نزاعهایی خشن می شوند و عقابهای پدر و مادر در زمان درگیری جوجه های بزرگتر و کوچکتر، زمانی که جوجه های بزرگتر کوچکترها را می کشند، تنها در گوشه ای نشسته و نگاه می کنند.

 

در واقع این پدیده یک قرارداد همکاری بی رحمانه میان جوجه های مسن تر و مادر بوده و می توان آن را فرزند کشی نیز نامید عقابهای مادر از این رو تا این حد خونسرد به کشته شدن جوجه های کوچکتر خود چشم می دوزند تا بتوانند از بقای جوجه های بزرگتر و تامین بودن منابع غذایی آنها اطمینان حاصل کنند.

 

مرغابی شانه به سر: این پرنده ها هم در دسته مادرهای بد قرار دارند زیرا جوجه هایی که دیرتر سر از تخم در می آورند را به حال خود رها می کنند. این مرغابی ها لانه های شناوری می سازند و درون این لانه از دو تخم مراقبت می کنند تا زمانی که یکی از جوجه ها سر از تخم در بیاورند.

اما درست زمانی که اولین جوجه سر از تخم در می آورد، مرغابی مادر به همراه جوجه اول لانه را ترک کرده و پرواز می کنند، در حالی که جوجه دوم در میان طبیعت وحشی به حال خود رها می شود. زیرا این پرنده ها هم ترجیح می دهند یک جوجه سالم و قوی را پرورش دهند.

 

سوسمار دم بلند: به طور کلی یافتن مادر نمونه در میان خزنده ها کار بسیار دشواری است، اما این سوسمار یکی از برترین مادرهای بد در جهان خزنده ها است. اگر این سوسمار در منطقه ای تخم گذاری کند که اطراف آن توسط شکارچیان مختلف احاطه شده باشد، پیش از اینکه فرزندانش سر از تخم دربیاورند همه آنها را می خورند. بهانه این خزنده برای خوردن فرزندانش نجات آنها از شکار شدن است تا از سویی دیگر بتواند برای تخم گذاری بعدی خود را قوی تر کند.

 

خرگوش: خرگوشهای مادر از این نظر مادران بدی هستند که بلافاصله پس از تولد فرزندانشان آنها را رها کرده و پس از آن برای 25 روز اول روزانه دو دقیقه برای غذا دادن به فرزندانشان به لانه بازمی گردند. پس از این مدت خرگوشهای کوچک باید بتوانند غذای خود را تامین کنند.

با این همه توجیه پذیرترین بهانه مادرانه برای بد رفتاری با فرزندان به خرگوشها اختصاص دارد، زیرا گوشت این جانداران بسیار خوش طعم است و خرگوشهای مادر برای دور نگه داشتن شکارچیان از لانه، آنجا را ترک می کنند تا راز مخفیگاه فرزندانشان حفظ شود.


 
 
چگونه آرامش را به زندگی پر اضطراب امروزی بازگردانیم ؟
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

چگونه آرامش را به زندگی پر اضطراب امروزی بازگردانیم ؟
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://persian-star.net/1390/2/18/aramesh.jpg
جامعه ی ما آکنده از بار اطلاعاتی سنگین است و ابزاری چون تلویزیون، رادیو، اینترنت، تبلیغات، پست الکترونیک و تلفن همراه همگی بر این سنگینی می‌افزایند. از سوی دیگر شکل زندگی در عصر حاضر بویژه در جوامع شهری ناگزیر توام با سر و صداها، ترافیک، ‌شلوغی‌ها و انبوهی از کارهای الزام‌آور روزمره است که قطعا تمام این فاکتورها افزایش استرس و سلب آرامش انسانها را موجب می شود.

محققان و روانشناسان در سالهای اخیر تلاش کرده‌اند به شیوه‌های مختلف که متداول‌ ترین آنها انتشار اخبار، مقالات و توصیه‌های بهداشتی است به مردم در حفظ آرامش در میان این همهمه و آشفتگی یاری برسانند. به اعتقاد آنها دسترسی و مطالعه این منابع هرازگاهی می‌تواند ما را به یاد نیاز اصلی مان به آرامش بیاندازد و حتی دقایقی از این زندگی پرمشغله جدا سازد. در این رابطه "استیو موریل" کارشناس و نویسنده مقاله ای در روزنامه "دیلی مدیتیشن و دیلی لایف" روش‌هایی را برای کسب آرامش در زندگی عنوان کرده که به شرح زیر آنها را ذکر می کنیم :

• حداقل روزی 15 دقیقه را در سکوت بگذرانید و به نیازهای واقعی خود و چیزهایی که دارید فکر کنید. سکوت عصاره آرامش است. البته با اجبار نمی‌توان سکوت کرد. بلکه باید زمانی که فرا رسید آن را بپذیرید. روزی یک ساعت در اتاقی تنها بمانید و حتی اگر لازم شد در را روی خود ببندید.

• هیچگاه جلوی گریه خود را نگیرید و گهگاهی گریه کنید این کار باعث تخلیه تنش‌هایتان شده و به شما آرامش می‌دهد.

• وقتی احساس می‌کنید که سرتان پر از فکرهای جورواجور منفی است با قدم زدن آنها را پاک کنید.

• افراد آرام به خود می‌گویند که برای تغییر گذشته کاری نمی‌توان کرد، آنگاه از تفکر به آینده و ادامه زندگی لذت می‌برند.

• آرامش را از کودکان بیاموزید. آنها در همان لحظه‌ای هستند که زندگی می‌کنند و لذت می‌برند.

• اگر نمی‌توانید دیگران را ببخشید بدانید که افکار خشمگین همواره شما را با این افراد مرتبط خواهد کرد. اما شاد کردن دیگران باعث آرامش می‌شود.

• هر چه اکسیژن بیشتری به شما برسد آرام‌تر خواهید شد. بنابراین خوب است که در محل کار یا خانه خود گیاهانی را نگهداری کنید.

• سعی کنید از چیزی که هستید راضی باشید در این صورت احساس آرامش بیشتری می‌کنید.

• با حرکات آرام و صحبت کردن شمرده احساس آرامش را به جمع منتقل کنید.

• با شوخ طبعی به آرامش خود کمک کنید.

• مهم نیست که با شما مودبانه برخورد شود یا نه بلکه برخورد محترمانه شما باعث ایجاد آرامش و احساس خوبی در شما خواهد شد.

• سرعت حرکت شما با احساستان رابطه مستقیمی دارد. آرام راه بروید و حرکات بدن خود را آرام کنید. طولی نمی‌کشد که آرام خواهید شد.

• گاهی می‌توانید برای رسیدن به آرامش دراز بکشید، عضلات خود را شل کنید و به هیچ چیز فکر نکنید.

• لحظه های زیبای زندگیتان را بنویسید و از آنها عکس و فیلم بگیرید. سپس بیشتر وقت آنها را به یاد آورید و درباره ‌شان فکر کنید و لذت ببرید.

• آهسته غذا خوردن و جویدن باعث تجدید توان فکری و احساس آرامش خواهد شد.

• هرچند وقت یکبار ساعت خود را باز کنید تا خود را از فشار زمان نجات دهید. همچنین درآوردن کفش‌ها به کاهش فشار عصبی کمک می‌کند.

• برای تاثیر بیشتر و رسیدن به آرامش در خود متمرکز شوید و آرام نفس بکشید.

• تمرین کنید که آرامتر از حد معمول صحبت کنید. اینکار به خودی خود ضربان قلب و تنفس را آرام می‌کند.

• احساسات و مشکلات خود را به دیگران بگویید و آرامش بیشتری احساس کنید.

• یکی از مهم ترین مهارت‌ها در آرام بودن، فکر نکردن به مسایل کوچک است. دومین مهارت، کوچک شمردن تمام مسایل است.

• شاد کردن دیگران، ‌موجب آرامش می‌شود. نمی‌دانید چه لذتی دارد پول رستوران امشب را با توافق سایرین به یک کارتن خواب هدیه بدهید. قدردانی کنید. دیگران را برای لطف کردن به خود تحت فشار قرار ندهید، لطف که وظیفه نیست.

• اگر می‌دانستید که: "سیگار کشیدن + ورزش نکردن‌ = استرس، اضطراب و حذف آرامش"، هرگز سیگار نمی‌کشیدید و ورزش کردن را به تعویق نمی‌انداختید.

• راحتی یکی از عناصر مهم آرامش است. دمای مناسب، صندلی، لباس و کفش راحت این امکان را برای شما فراهم می‌کند. پوشیدن لباس های گشاد و راحت باعث ایجاد راحتی و احساس آرامش می‌شود.

• اگر به عقاید مذهبی و معنوی پایبند باشید، به یکی از با افتخارترین روش‌های رسیدن به آرامش خاطر رسیده‌اید. اگر از خدا دور افتاده‌اید، اکنون وقت آشتی است. داشتن یک تکیه گاه معنوی در حد تعادل موجب آرامش می‌شود.
 


 
 
زمین رو از بالا تماشا می کنید !
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

به ادامه مطلب برو و زمین رو از بالا تماشاکن !


 
 
پشت بام های زیبا و دیدنی خانه ها در انگلیس
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

پشت بام های زیبا و دیدنی خانه ها در انگلیس

را ببینید ولی تعجب نکنید


 
 
تصاویری زیبا و رویایی بازتاب در آب
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویری زیبا و رویایی بازتاب در آب

درادامه مطلب


 
 
جهان را در سال 2020 چطور تصور می‌کنید؟
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

جهان را در سال 2020 چطور تصور می‌کنید؟

در صورتی که هر یک از عکس ها باز نشد بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه show picture را بزنید
 

تنها 9 سال دیگر خودروها پرواز خواهند کرد، برای تعطیلات به ماه سفر خواهیم کرد، واقعیت افزوده بخشی روزمره از زندگی ما خواهد شد و رایانه‌هایی با توان پردازشی مغز انسان تولید خواهند شد! پیش‌بینی شما چیست؟

 


 

ساخت یک پایگاه روباتیک توسط روبات‌های ژاپنی در کره ماه

ژاپن به تازگی یک فاجعه بزرگ هسته‌ای ناشی از سونامی و زلزله 9 ریشتری را پشت سر گذاشته‌اند و باید نزدیک به 300میلیارد دلار برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده هزینه کند. با این حال دولت این کشور قصد دارد برنامه ساخت پایگاهی در کره ماه که توسط روبات‌ها ساخته خواهد شد را ادامه دهد و تا سال 2020 میلادی آنرا به پایان برساند.

 

 

 


 

قطارهای سریع‌السیر چین، پکن را به لندن متصل می‌کنند

چین قصد دارد برای ارتباط دادن شرق و غرب جهان، هزینه‌های ساخت راه‌آهنی را تقبل کند که از 17 کشور جهان خواهد گذشت. این کشور در عوض بخشی از منابع طبیعی این کشورها و استخراج معادن آنها را درخواست خواهد کرد.

 

 

 


 

خودروهایی که به شکل خودکار در خیابان‌ها حرکت می‌کنند

در حال حاضر گوگل، دارپا و بعضی خودروسازان مانند آئودی دارند برای تولید چنین اتومبیل‌هایی تلاش می‌کنند. ما در نهایت به سیستمی تعاملی برای تمامی اتومبیل‌ها نیاز خواهیم داشت تا مانند انسان‌‌ها بتوانند توسط زیرساختی مجازی به زبانی مشترک برسند و به تبادل اطلاعات با یکدیگر بپردازند.

 

 

 


 

قیمت سوختهای زیستی و فسیلی برابر خواهد شد

این پیشگویی متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده است که مانند دیگر نیروهای نظامی این کشور تلاش می‌کند تا سال 2020 نیمی از انرژی مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند.

 

 

 


 

امکان پرواز برای خودروها فراهم خواهد شد

این چیزی نیست که چه از لحاظ تکنیکی و چه از نظر امنیتی مورد قبول محققان باشد. کنترل ترافیک هوایی به زیرساخت‌های بی‌سیم مطمئن نیاز دارد و زمانی که تا 9 سال آینده زیرساخت‌های زمینی این ارتباط در دسترس نخواهند بود، تأمین زیرساخت‌های هوایی غیرممکن است.

 

 

 


 

کنترل ابزارها با استفاده از ریزتراشه‌ای که در مغز کار گذاشته شده، ممکن خواهد شد

این پیش‌بینی اینتل کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. سیستم پیچیده ارتباطی مغز انسان هنوز هم یکی از بزرگترین اسرار علم زیست‌شناسی است و زمانی که انسان اطلاع چندانی از شیوه این ارتباط ندارد، استفاده از شبیه‌ساز الکترونیکی برای ایجاد تعامل میان انسان و دستگاه‌ها غیرممکن است

 

 

 


 

صفحه نمایش‌های آینده همگی فوق‌باریک و از جنس OLED خواهند بود

کافی است به گشت‌و‌گذاری کوتاه در دنیای مجازی بپردازید تا ببینید این پیش‌بینی چقدر به حقیقت نزدیک است. در حال حاضر نمونه‌هایی از صفحات نمایش OLED (دیود آلی ساطع‌کننده نور) از آزمایشگاه‌ها خارج شده‌اند و به زودی در ابزارهای الکترونیک گوناگون به کار گرفته خواهند شد.

 

 

 


 

سفرهای تجاری به فضا و استخراج معادن خردهسیارهها

از نظر لیب هولد و همکارانش امکان سفرهای کوتاه و داخل مدار زمین تا سال 2020 وجود خواهد داشت اما بعید به نظر می‌رسد انسان تعطیلاتش را در کره ماه سپری کند یا برای استخراج معادن از خرده‌سیاره‌ها آماده باشد.

 

 

 


 

برابری قدرت پردازش رایانه‌های 1000 دلاری با مغز انسان

محققان مؤسسه آینده این پیش‌بینی مدیرعامل سیسکو را که 2 سال پیش انجام‌شده، اجرایی می‌دانند. لیب هولد می‌گوید: «از هوش انسانی حرف نمی‌زنیم بلکه توان ذهنی را مد نظر داریم و این به تعداد محاسبات و چرخه‌ها برمی‌گردد».

 

 

 


 

امکان ترجمه زبان‌های گوناگون جهان به یکدیگر توسط تلفن‌های همراه فراهم خواهد شد

ساختار زبانی بسیارپیچیده است. به همین دلیل استفاده از سرویس‌های مبتنی بر ابر محاسباتی مانند مترجم گوگل، بهترین شیوه ممکن است

 

 

 


 

ابزارهای واقعیت افزوده به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل خواهند شد

در سال‌های اخیر از واقعیت افزوده زیاد شنیده‌ایم اما واقعیت اینست که ابزارهای کنونی چندان کارا نیستند و حتی عینک‌های مورد استفاده می‌توانند باعث سرگیجه و در بعضی موارد تهوع در فرد شوند.

 

 

 


 

انسان موفق به ساخت مغز مصنوعی خواهد شد

در حال حاضر محققان پروژه Blue Brain در لوزان سوئیس موفق به ساخت بخش بسیارکوچکی از مغز با 10هزار نورون شده‌اند که دارد به کمک ابرکامپیوتر قدرتمند شرکت آی.بی.ام که در تصویر می‌بینید، کار می‌کند.


 
 
آیا واقعاً حقوق زن ها پایمال شده است!؟ (طنز)
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

آیا واقعاً حقوق زن ها پایمال شده است!؟ (طنز)

از بچگی همه ما این را شنیده ایم که حقوق زنها پایمال میشود.آیا واقعاً حقوق زن ها پایمال شده است ؟
از کودکی شروع میکنیم :


در کودکی:
پسرها هر وقت شیطنت میکردند یک سیلی محکم صورتشان را نوازش میکرد
دخترها هر وقت شیطنت میکردند یک ضربه فانتزی به ماتحتشان میخورد.
خودتان قضاوت کنید : کدام ضربه درد بیشتری دارد؟


روزهای جمعه که مدرسه ها تعطیل بود :
پسرها برای خرید نان مجبور به بیگاری در صف نان بودند
دخترها کنار عروسک هایشان لالا میکردند


هنگامی که کارنامه ها را به دست والدین محترم میدادند :
پسرها شدیداً بخاطر نمرات پایین سرکوفت می خوردند و البته گاهی هم ممنوع شدن از مشاهده کارتون
دخترها هیچی نمیشدند . چون قرار بود در آینده ازدواج کنند و نان آور خانه هم نخواهند بود


هنگامی که پدر خانواده شب به منزل می آمد :

پسرها فرار میکردند و یه گوشه ای میخزیدند تا چغولی های مادر ، کار دستشان ندهد
دخترها به بغل پدر میپریدند و چپ و راست قربون صدقه میشنویدند


روز اول مهر ماه که مدرسه ها باز میشد :

پسرهای عزیز کله هایشان را با نمره ۴ میزدند و مزین به لغت نامانوس کچل میشدند
دخترها فقط به پسرها میگفتند : چطوری کچل ؟


در ۱۸ سالگی :
پسرها تمام اضطراب و دلهره شان این است که دانشگاه قبول شوند و سربازی نروند و ۲ سال از زندگیشان هدر نرود
دخترها ورودشان به پادگان طبق قانون ممنوع است .


در دانشگاه : پسرها همان روز اول عاشق میشوند و گند میزنند به امتحان ترم اولشان و مشروط میشوند
دخترها فقط در بوفه مینشینند و به پسرهایی که زیر چشمی به آنها نگاه میکنند افاده میفروشند


در هنگام نمره گرفتن : پسرها خودشان را جر میدهند تا ۹٫۵ آنها ۱۰ شود و باز هم استاد قبول نکرده و در آخر می افتند
دخترها فقط پیش استاد میروند و یک لبخند میزنند و نمره ۴٫۵ آنها به ۱۷ تبدیل میشود.


در کافی شاپ : پسرها حساب میکنند.
دخترها میگویند : مرسی!


در مخ زدن : پسرها باید دلقک بازی در بیاورند تا طرف تازه بفهمد که وجود دارند ، دو ساعت منت بکشند تا طرف تلفن را بگیرد ، هفته ها برنامه ریزی کنند تا طرف قرار بگذارد ، ساعت ها باید خالی ببندند تا طرف خوشش بیاید و هنگام بهم خوردن رابطه ماه ها و در مواردی دیده شده است که سالها در هوای دلگرفته پاییز پیپ بکشند و قهوه بنوشند و هی آه بکشند .
دخترها فقط کافی است که یه لبخند بزنند و چشم ها را نازک کرده ، لبها را غنچه و سری به سمت موافق تکان دهند و هرگاه رابطه بهم خورد فقط میگویند فدای سرم.


هنگام خواستگاری : پسرها باید خانه ، ماشین ، شغل مناسب ، مدرک دهن پر کن ، قد رشید ، هیکل خوش فرم ، خوشتیپ و هزارتا کوفت و زهر مار داشته باشند و پشت سر هم از موفقیت ها و اخلاق خوب و …. برای عروس خانم بگن و احتمالا انگشتری برای نشون کردن در دست سرکار علیه عروس خانم بکنند
دخترها فقط کافی است بنشینند و لام تا کام حرف نزنند


هنگام ازدواج : پسرها باید شیربها ، مهریه ، خرید عروسی ، جواهرات گوناگون ، جشن و سالن و … را از سر قبر پدرشون تهیه کنند
دخترها فقط باید جهیزیه بدهند که احتمالا به دلیل شروع خرید جهزیه از اوان کودکی همش بنجل شده و آقای داماد باید با تحمل هزارتا منت آنها را قبول کرده ، دور ریخته و یه سری جدید بخرد


هنگام زندگی عشقولانه دو نفره:پسرها باید بگویند : چشم ، و البته اگر هم نگویند دو قطره اشک کنار چشمان مژگان خانم ها آنها را وادار به چشم گفتن میکند
دخترها هم باید دستور بدهند و دیگر هیچ.


کار کردن : پسرها مثل سگ پا سوخته باید از صبح خروس خوان تا آخر شب کار کنند و همش تو فکر غرولند مدیر و قسط عقب افتاده بانک و قبض برق و آب باشند و در آخر نعششان را با بدبختی به خانه برسانند
دختر ها فقط کافی است که کلید ماشین لباس شویی ، کلید ماشین ظرفشویی و کلید مایکرو فر را فشار دهند و در حالیکه ناخن هایشان را مانی کور میکنند با مادرشان در مورد رنگ موی دختر خاله جاری عمه خانم فرخ زمان خانم بحث و تحلیل علمی داشته باشند …

:53:

:kap:


 
 
تصاویر دیدنی از بازتاب زیبا در آب
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

بیا به ادامه مطلب و تصاویر دیدنی از بازتاب زیبا در آب را ببین


 
 
تصاویر باغی زیبا و دیدنی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

روی ادامه مطلب کلیک کن وتصاویر باغی زیبا و دیدنی راببین


 
 
تصاویر زیبا از طلوع و غروب خورشید
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:۳۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

برای دیدن تصاویر زیبا از طلوع و غروب خورشید روی ادامه مطلب کلیک کن


 
 
تصاویر زیباترین جزیره های جهان
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویر زیباترین جزیره های جهان درادامه مطلب


 
 
تصاویر بهترین سواحل آسیا
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۳ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویر بهترین سواحل آسیا را در ادامه مطلب ببینید


 
 
تصاویری زیبا از دنیای کودکانه
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویری زیبا از دنیای کودکانه رادرادامه مطلب ببینید


 
 
چند مطلب زیبا و خواندنی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

چند مطلب زیبا و خواندنی


روزی دخترک از مادرش پرسید: 'مامان  نژاد انسان ها از کجا اومد؟مادر جواب داد: خداوند آدم و حوا را خلق کرد. اون ها بچه دار شدند و این جوری نژادانسان ها به وجود اومد.
دو روز بعد دختر همین سوال رو از پدرش پرسید.
پدرش پاسخ داد: 'خیلی سال پیش میمون ها تکامل یافتند و نژاد انسان ها پدید اومد..'
دخترک که گیج شده بود نزد مادرش رفت و گفت:مامان  تو گفتی خدا انسان ها روآفرید ولی بابا میگه انسان ها تکامل یافته ی میمون ها هستند...من که نمی فهمم!
مادرش گفت: عزیز دلم خیلی ساده است. من بهت در مورد خانواده ی خودم گفتم و بابات درمورد خانواده ی خودش!
 


فرهاد و هوشنگ هر دو بیمار یک آسایشگاه روانى بودند. یکروز همینطور که در کنار استخر قدم مى زدند فرهاد ناگهان خود را به قسمت عمیق استخر انداخت و به زیر آب فرو رفت.

هوشنگ فوراً به داخل استخر پرید و خود را در کف استخر به فرهاد رساند و او را از آب بیرون کشید.

وقتى دکتر آسایشگاه از این اقدام قهرمانانه هوشنگ آگاه شد، تصمیم گرفت که او را از آسایشگاه مرخص کند.

هوشنگ را صدا زد و به او گفت: من یک خبر خوب و یک خبر بد برایت دارم. خبر خوب این است که مى توانى از آسایشگاه بیرون بروى، زیرا با پریدن در استخر و نجات دادن جان یک بیمار دیگر، قابلیت عقلانى خود را براى واکنش نشان دادن به بحرانها نشان دادى و من به این نتیجه رسیدم که این عمل تو نشانه وجود اراده و تصمیم در توست. و اما خبر بد

این که بیمارى که تو از غرق شدن نجاتش دادى بلافاصله بعد از این که از استخر بیرون آمد خود را با کمر بند حولة حمامش دار زده است و متاسفانه وقتى که ما خبر شدیم او مرده بود.

هوشنگ که به دقت به صحبتهاى دکتر گوش مى کرد گفت: او خودش را دار نزد. من آویزونش کردم تا خشک بشه...

..................... حالا من کى مى تونم برم خونه‌مون ؟


روزی روبرت دوونسنزو گلف باز بزرگ آرژانتینی، پس از بردن مسابقه و دریافت چک قهرمانی لبخند بر لب مقابل دوربین خبرنگاران وارد رختکن می شود تا آماده رفتن شود.
پس از ساعتی، او داخل پارکینگ تک و تنها به طرف ماشینش می رفت که زنی به وی نزدیک می شود. زن پیروزیش را تبریک می گوید و سپس عاجزانه می افزاید که پسرش به خاطر ابتلا به بیماری سخت مشرف به مرگ است و او قادر به پرداخت حق ویزیت دکتر و هزینه بالای بیمارستان نیست.
دو ونسنزو تحت تاثیر حرفهای زن قرار گرفت و چک مسابقه را امضا نمود و در حالی که آن را در دست زن می فشرد گفت: برای فرزندتان سلامتی و روزهای خوشی را آرزو می کنم.
یک هفته پس از این واقعه دوونسنزو در یک باشگاه روستایی مشغول صرف ناهار بود که یکی از مدیران عالی رتبه انجمن گلف بازان به میز او نزدیک می شود و می گوید: هفته گذشته چند نفر از بچه های مسئول پارکینگ به من اطلاع دادند که شما در آنجا پس از بردن مسابقه با زنی صحبت کرده اید. می خواستم به اطلاعتان برسانم که آن زن یک کلاهبردار است. او نه تنها بچه مریض و مشرف به مرگ ندارد، بلکه ازدواج هم نکرده. او شما را فریب داده، دوست عزیر!
دو ونسزو می پرسد: منظورتان این است که مریضی یا مرگ هیچ بچه ای در میان نبوده است؟
بله کاملا همینطور است.
دو ونسزو می گوید: در این هفته، این بهترین خبری است که شنیدم.
 


آیا می دانستید که گاهی به هم می رسیم و می گوییم 120 سال زنده باشی یعنی چه و از کجا آمده؟ برای چه نمی گوییم 150 یا 100 سال یا ...
 
در ایران قدیم، سال کبیسه را به این صورت محاسبه می کردند که به جای اینکه هر 4 سال یک روز اضافه کنند و آن سال را سال کبیسه بنامند (حتما خوانندگان می دانند که تقویم فعلی که بنام تقویم جلالی نامیده می شود حاصل زحمات خیام و سایر دانشمندان قرن پنجم هجری است) هر 120 سال، یک ماه را جشن می گرفتند و در کل ایران، این جشن برپا بود و برای این که بعضی ها ممکن بود یک بار این جشن را ببینند و عمرشان جواب نمی داد تا این جشن ها را دوباره ببینند (و بعضی ها هم اصلا این جشن را نمی دیدند) به همین دلیل، دیدن این جشن را به عنوان بزرگترین آرزو برای یکدیگر خواستار بودند و هر کسی برای طرف مقابل آرزو می کرد تا آنقدر زنده باشی که این جشن باشکوه را ببینی، و این، به صورت یک تعارف و سنتی بی نهایت زیبا درآمد که وقتی به هم می رسیدند بگویند 120 سال زنده باشی.
 


 
 
معنی نام کشورهای جهان در جلوی نام آنها آمده و زبانی......
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 

در اینجا معنی نام کشورهای جهان در جلوی نام آنها آمده و زبانی که ریشه این نام در اصل از آن گرفته شده در میان پرانتز آورده شده است :

آرژانتین: سرزمین نقره (اسپانیایی)

آفریقای جنوبی: سرزمین بدون سرما / آفتابی جنوبی (لاتین، یونانی)

آلبانی: سرزمین کوه نشینان

آلمان: سرزمین همه مردان یا قوم ژرمن (فرانسوی، ژرمنی)

آنگولا: از واژه نگولا که لقب فرمانروایان محلی بود

اتریش: شاهنشاهی شرق (ژرمنی)

اتیوپی: سرزمین چهره سوختگان (یونانی)

ازبکستان: سرزمین خودسالارها (سغدی، ترکی، فارسی دری)

اسپانیا: سرزمین خرگوش کوهی (فنیقی)

استرالیا: سرزمین جنوبی (لاتین)

استونی: راه شرقی (ژرمنی)

اسرائیل: جنگیده با خدا (عبری)

اسکاتلند: سرزمین اسکات ها (لاتین)

افغانستان: سرزمین قوم افغان (فارسی)

اکوادور: خط استوا (اسپانیایی)

الجزایر: جزیره ها (عربی)

السالوادور: رهایی بخش مقدس (اسپانیایی)

امارات متحده عربی: شاهزاده نشین های یکپارچه عربی (عربی)

اندونزی: مجمع الجزایر هند (فرانسوی)

انگلیس: سرزمین پیر استعمار (ژرمنی)

اوروگوئه: شرقی

اوکراین: منطقه مرزی (اسلاوی)

ایالات متحده امریکا: از نام آمریگو وسپوچی دریانورد ایتالیایی

ایتالیا: شاید به معنی ایزد (یونانی)

ایران: سرزمین آریایی ها٬ برگرفته از واژه «آریا» به معنی نجیب و شریف

ایرلند: سرزمین قوم ایر (انگلیسی)

ایسلند: سرزمین یخ (ایسلندی)

باهاما: دریای کم عمق یا ریشدارها (اسپانیایی)

بحرین: دو دریا (عربی)

برزیل: چوب قرمز

بریتانیا: سرزمین نقاشی شدگان (لاتین)

بلژیک: سرزمین قوم بلژ از اقوام سلتی، واژه بلژ احتمالاً معنی کیسه می داده

بلیز: یا از نام دزدی دریایی به نام والاس یا از واژه ای بومی به معنای آب گل آلود

بنگلادش: ملت بنگال (بنگلادشی)

بوتان: تبتی تبار

بوتسوانا: سرزمین قوم تسوانا

بورکینافاسو: سرزمین مردم درستکار

بولیوی: از نام سیمون بولیوار مبارز رهایی بخش آمریکای لاتین

پاراگوئه: این سوی رودخانه

پاکستان: سرزمین پاکان (فارسی دری)

پاناما: جای پر از ماهی (زبان کوئِوا)

پرتغال: بندر قوم گال از اقوام سلتی (لاتین)

پورتوریکو: بندر ثروتمند (اسپانیایی)

تاجیکستان: سرزمین تاجیک ها (فارسی دری)

تانزانیا: این نام از همامیزی تانگانیگا سرزمین دریاچه تانگا + زنگبار گرفته شده

تایلند: سرزمین قوم تای

ترکمنستان: سرزمین ترک + ایمان = ترکیمان = ترکمان = ترکمن سرزمین ترک هایی که مسلمان شده اند (مربوط به سده های آغازین اسلام)

ترکیه: سرزمین قوی ها (ترکی با پسوند عربی)

جامائیکا: سرزمین بهاران

جیبوتی: شاید به پادری بافته از الیاف نخل می گفتند (زبان آفار)

چاد: دریاچه (زبان بورنو)

چین: سرزمین مرکزی (چینی)

دانمارک: مرز قوم "دان"

دومینیکن: کشور دومینیک مقدس (اسپانیایی)

روسیه: کشور روشن ها، سپیدان

روسیه سفید / بلاروس: درخشنده روس / سفید روسی

رومانی: سرزمین رومی ها

زلاند نو: زلاند جدید (زلاند نام یکی از استان های هلند به معنای دریاست)

ژاپن: سرزمین خورشید تابان (ژاپنی)

سریلانکا: جزیره باشکوه (سنسکریت)

جزایر سلیمان: از نام حضرت سلیمان

سوئد: سرزمین قوم "سوی"

سوئیس: سرزمین مرداب

سودان: سیاهان (عربی)

سوریه: سرزمین آشور (سامی)

سیرالئون: کوه شیر

شیلی: پایان خشکی/ برف

عراق: شاید از ایراک به معنای ایران کوچک (فارسی)

عربستان سعودی: سرزمین بیابانگردان در تملک خاندان خوشبختواژه عرب به معنی گذرنده و بیابانگرد استسعود یعنی خوشبخت.

فرانسه: سرزمین قوم فرانک از اقوام سلتی

فلسطین: یکی از اسامی قدیم رود اردن

فنلاند: سرزمین قوم "فن"

فیلیپین: از نام پادشاهی اسپانیایی به نام فیلیپ

قرقیزستان: سرزمین چهل قبیله قرقیزی

قزاقستان: سرزمین کوچگران قزاقی

قطر: شاید به معنای بارانی (عربی)

کاستاریکا: ساحل غنی (اسپانیایی)

کانادا: دهکده زبان سرخپوستی "ایروکوئی"

کلمبیا: سرزمین کلمب (کریستف کلمب) (اسپانیایی)

کنیا: کوه سپیدی (زبان کیکویو)

کویت: دژ کوچک هندی (عربی)

گرجستان: سرزمین کشاورزان (یونانی)

لبنان: سفید (عبری)

لهستان: سرزمین قوم "له"

لیبریا: سرزمین آزادی

مجارستان: سرزمین قوم مجار (مجاری)

مراکش: مغرب

مصر: شهر، آبادی

مقدونیه: سرزمین کوه نشین ها، بلندنشین ها (یونانی)

مکزیک: اسپانیای جدید (اسپانیایی)

موریتانی: سرزمین قوم مور (لاتین)

میکرونزی: مجمع الجزایر کوچک فراسوی

نروژ: راه شمال

نیجر: سیاه (لاتین)

نیجریه: سرزمین سیاه (لاتین)

نیکاراگوئه: دریای نیکارائو (نام مردم آن منطقه) آگوئه (اسپانیایی)

واتیکان: گرفته شده از نام تپه ای به نام واتیکان (اتروسکی)

ونزوئلا: ونیز کوچک

ویتنام: اقوام "ویت" جنوبی (ویتنامی)

ویلز: بیگانگان (ژرمنی)

هلند: سرزمین چوب آلمانی

هند: پر آب (فارسی باستان)

هندوراس: ژرفناها (اسپانیایی)

یمن: خوشبخت

یونان: سرزمین قوم "یون


 
 
خطرناکترین مشاغل جهان
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

شما چقدر عاشق شغلتان هستید؟

آنقدر که حاضرید به خاطر آن فشار کاری و استرس و خطرات آن را تحمل کنید؟


بعضی از مشاغل هر روز باعث مشکلاتی برای صاحبانشان می‌شوند و یا حتی به آنها صدمه می‌زنند، ولی صاحبان این نوع مشاغل دوباره مجبورند فردا صبح در محل کار خود حاضر باشند. خیلی‌ها این واقعیت را درباره شغل‏شان می‌دانند ولی حاضر نیستند حرفه ‌شان را عوض کنند. چون فکر می‌کنند توانایی یاد گرفتن مهارت جدید را ندارند و یا اینکه دوباره از صفر شروع کردن برایشان دشوار است. اما همیشه در میان شغل‌ها، مشاغلی هستند که علاوه بر سختی، خطراتی را هم با خود به همراه دارند و بیش از سایر مشاغل باعث آسیب‌های جسمی یا روحی می‌شوند. بر اساس آخرین طبقه بندیهای کارشناسان مشاغلی را که از نظر جسمی، بیش از شغل‌های دیگر موجب آسیب هایی می‌شوند را به عنوان شغل های خطرناک نامگذاری کرده اند که این مشاغل را می توان به ترتیب زیر نام برد.

 حتمأ ادامه مطلب را ببینید


 
 
گران قیمت ترین ماشین های دنیا
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

گران قیمت ترین ماشین های دنیا ساخته شده با طلای سفید
را درادامه مطلب ببینید


 
 
چطور دست از فکر کردن زیاد بردارید
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

چطور دست از فکر کردن زیاد بردارید
 

 

اساساً فکر کردن کار خوبی است و با اینکه بعضی از مردم به ‌اندازه کافی اینکار را نمی‌‌کنند، برخی در این زمینه واقعاً زیاده ‌روی می‌کنند. از هر دو جنسیت زن و مرد در هر دو این دسته‌ها داریم. امروز می‌خواهیم درمورد کسانی حرف بزنیم که خیلی فکر می‌کنند.

بعضی‌ها آنقدر فکر می‌کنند که خود را خسته مضطرب و بیمار می‌کنند. این افراد گرایش دارند که هر مسئله ساده ‌ای را پیچیده، هر چیز آسانی را سخت و هر مشکل کوچکی را بزرگ و بغرنج جلوه دهند. آنها عادت دارند وقتشان را برای آنالیز بیش از حد هر چیز و هر کس هدر دهند. آنها متخصص تفسیر غلط حرف‌های همه هستند و اگر کوچکترین راهی وجود داشته باشد که احساساتشان جریحه ‌‌دار شود، آن را پیدا می‌کنند. حتی به دنبال آن می‌گردند. آنها معمولاً افرادی وسواسی و ایدآلیست هستند. بیش از حد نگران می‌شوند. تقریباً درمورد همه چیز و همه کس. آنها سعی می‌کنند همیشه همه را خوشنود نگه دارند و می‌خواهند که تغییر ایجاد کنند اما این فرایند تغییر آنها را می‌ترساند. برای خراب کردن امیال و آرزوهایشان به بقیه آدم‌ها نیاز ندارند، خودشان هم خوب از پس آن برمی‌آیند. آنها همان‌هایی هستند که بیش از حد فکر می‌کنند.

اگر احساس می‌کنید خصوصیاتی که در بالا ذکر کردیم را در خود می‌بینید، احتمالاً شما هم به این دسته افراد تعلق دارید. در زیر نکاتی آورده‌ ایم که به شما کمک می‌کند با این مشکل خود کنار بیایید. 

1.       از صبر کردن برای ایدآل هر چیز خودداری کنید. جاه‌ طلب بودن خیلی خوب است اما خواستن ایدآل غیرواقعبینانه و غیرعملی است. باید به دنبال پیشرفت مداوم باشید و برای دست یافتن به تغییرات مثبت تلاش کنید.

2.       فکر و خیال نکنید. روی فکر و خیال تکیه نکنید، برحسب واقعیات عمل کنید.

3.       فعال‌تر باشید. از تئوری بیرون بیایید و وارد عمل شوید. از همین الان! هر روز حداقل یک کار انجام دهید که شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند. حتی اگر از آن واهمه دارید. اجازه ندهید ترس توانایی‌هایتان را پایین بیاورد یا بر زندگیتان حکومت کند.

4.       درست‌ترین سوال‌ها را از خودتان بپرسید. سوال‌هایی که شما را از نظر ذهنی در وضعیتی مثبت، عملی، کاربردی و متمرکز بر راه‌ حل قرار دهد. مشکل را درک کنید اما تمرکزتان بر راه‌ حل باشد.

5.       یک مدیر داشته باشید (یک مربی، دوست، یکی از آشنایان و ...) که بازخورد مرتبط، خاص، معقول و غیراحساسی به شما بدهد. خودتان نمی‌توانید درمورد خودتان بیطرف باشید. این فرد باید کسی باشد که حرف‌هایی به شما بزند که باید بشنوید نه حرف‌هایی که دوست دارید بشنوید.

6.       برای اینکه از متوسط به عالی تبدیل شوید، برنامه بریزید و کاملاً به آن پایببند شوید. رفتارهای عالی خود را پیدا کنید و به آنها متعهد بمانید.

7.       دست از توجیه کردن برای کارهایی که نمی‌کنید بردارید. صادقانه تلاش کنید که تلاش صادقانه بسیار موثر است.

8.       دفترچه ثبت موفقیت داشته باشید. نوشتن افکار، تصمیمات، رفتارها و نتایجی که به دست می‌آورید راهی عالی برای حفظ نگرش، ایجاد تمرکز و انگیزه است. همچنین راه خوبی است که بفهمید چه چیزی برای شما موثرتر است.

9.       از افکارتان بیرون بیایید. جایی آرام و زیبا فرای افکارتان پیدا کنید. جایی که آرامش، امنیت، لذت و آزادی وجود داشته باشد. دست یافتن به این نیاز به تلاش و تمرین دارد اما با تمرین می‌توانید تقریباً در هر مکانی و هر زمانی اینکار را انجام دهید. تا زمانی که امتحان نکنیم نمی‌دانیم که دست از فکرکردن برداشتن چقدر سخت است.برای رفتن به فرای ذهنمان باید هرج‌ و‌ مرج ذهنمان را دور بریزیم. ذهن جای خسته ‌کننده‌ ای است و بعضی وقت‌ها لازم است که از آن به تعطیلات برویم. اگر با این ایده دست ‌و پنجه نرم می‌کنید، سعی کنید خودتان را در آهنگی که دوست دارید غرق کنید.

10.   بعضی از افکاری که در ذهنتان می‌چرخد باید بیرون ریخته شود، بعضی از آنها گیر کرده‌ اند و می‌ترسند بیرون بیایند. به افکار ذهنتان مثل یک بلوک آپارتمان نگاه کنید. به طبقه دوم این آپارتمان نگاه کنید، همینطور که در راهرو راه می‌روید، از پشت در آپارتمان شماره 22 صدای پیرزن دیوانه می‌آید که، "اینطوری باید آنرا انجام می‌دادی دیوانه...!" کمی اینطرف‌تر، آپارتمان زن پر حرفی است که همیشه در خانه ‌اش را باز می‌گذارد و یکدفعه بیرون می‌پرد و حواستان را پرت می‌کند. انتهای راهرو مردی زندگی می‌کند که همیشه شما را می‌ترساند، "اگر می‌دیدی چقدر احمق به نظر می‌رسیدی دیگر هیچوقت آنکار را انجام نمی‌دادی." این آدم‌ها درواقع آن افکاری هستند که میل و انگیزه شما را با احساس گناه و اضطراب از بین می برند. شناسایی این افکار خیلی ساده است، ساکنینی که خیلی وقت است اجاره خانه ‌شان را نپرداخته‌ اند و هیچ منفعتی برای شما ندارند و برای بقیه ساکنین خوب آپارتمان هم ایجاد مشکل می‌کنند و باید سریعاً آنها را بیرون بیندازید.

 

همین الان شروع کنید. آزاردهنده‌ ترین ساکنین آپارتمان را شناسایی کنید و حکم تخلیه ‌شان را تحویلشان دهید. اگر همکاری نکردند، گوششان را بگیرید و به زور بیرونشان کنید. این ساکنین خیلی وقت است که آنجا مانده‌اند و می‌دانند که چطور می‌توانند فریبتان دهند. اما شما تسلیم نشوید. یادتان باشد ساکنین عالی دیگری دارید که باید به آنها رسیدگی کنید.

بیرون انداختن این ساکنین جا را برای آوردن ساکنین بهتر باز می‌کند. این آپارتمان را از آنِ خودتان کنید. آن را دوباره به زندگی برگردانید. دکوراسیون آن را عوض کنید، حتی می‌توانید برایش استخر هم درست کنید. این آپارتمان مال شماست—این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چطور آن را بازسازی کنید.
 

 


 
 
20 گونه استثنایی که طی 20 سال گذشته کشف شده‌اند
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

20 گونه استثنایی که طی 20 سال گذشته کشف شده‌اند

طی 20 سال گذشته بیش از 1300 گونه جدید کشف شده‌اند. این گزارش به 20 نمونه کمیاب و استثنایی از میان آنها مانند داینوسپایدر، عقرب امپراتور، قورباغه پینوکیو و کوسه‌ای که در آب راه می‌رود، می‌پردازد.

طی 20 سال گذشته بیش از 1300 گونه جدید کشف شده‌اند. این گزارش به 20 نمونه کمیاب و استثنایی از میان آنها مانند داینوسپایدر، عقرب امپراتور، قورباغه پینوکیو و کوسه‌ای که در آب راه می‌رود، می‌پردازد.

ادامه مطلب زیباست


 
 
طراحی های هنری روی کیک ها
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

طراحی های هنری روی کیک ها

عکس های هنری و زیبا از خلاقانه ترین طراحی های کیک،شاید باورتون نشه ولی اینها همه کیک هستند :32:

ادامه مطلب راببین


 
 
نگاهی به ده مورد از عجیبترین ساخته های دست بشر!
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

جهت مشاهده عجیبترین ساخته های دست بشر روی ادامه مطلب کلیک کن


 
 
عجایب 10گانه طبیعت که تاکنون ندیده‌اید (+ عکس)
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

دنیا پر از دیدنی های شگفت انگیز است در اینجا شما را با عجایب دهگانه طبیعی که تا کنون از آنان بی اطلاع بودید آشنا می کنیم.

روی ادامه مطلب کلیک کن


 
 
راهکارهایی برای دستیابی به جذابیت
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٦:٥٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

راهکارهایی برای دستیابی به جذابیت

http://www.zanrooz.com/wp-content/uploads/2010/08/dDda.jpg

زیبایی شما کاملا به حالات فیزیکی و روحی شما بستگی دارد. اما نگذارید این موضوع بر شما غلبه کند. شاید تمایل داشته باشید که هر ماه یکی از این روش ها را بکار گیرید تا در طول سال زیبا به نظر برسید.

1- ورزش کنید :

اگر درباره ارجحیت های زیبایی می اندیشید ، هیچ چیز به اندازه برنامه ورزشی منظم تاثیر مثبت ندارد. اگر شما از شنا، والیبال ، تنیس یا دوچرخه سواری لذت می برید، سعی کنید که آن نظم را در آن ورزش دنبال کنید . حتی 30 دقیقه پیاده روی در روز تاثیر شگرفی در بر دارد.

2- مدلتان را عوض کنید :

با آرایشگرتان مشورت کنید که چه مدل موی دیگری به شما میاد. گاهی اوقات سالها کشیدن خط چشم به یک طریق یا استفاده از عطر یکسان باعث میشود خیلی سخت مدلهای جدید را بپذیرید .

3- کمدتان را مرتب کنید :

در کمدتان را بازکنید و ببینید چه لباس هایی را در 2 سال گذشته نپوشیده اید. آنها را کنار بگذارید و در مورد کشوی میز آرایشتان نیز لوازمی که خیلی وقت است استفاده نمی کنید دور بریزید. 

4- سری به دکترتان بزنید:

دست کم سالی یکبار سری به پزشک و دندانپزشک خود بزنید. هیچ وقت نگذارید که بیش از 12 ماه از آخرین ویزیت شما با دندانپزشکتان بگذرد. دندان های سفید یکی از مهم ترین اصول زیبایی شماست. 

5- همیشه یک وقت برای موهایتان داشته باشید :

موهای شما یکی از اصلی ترین پایه های زیبایی شماست. در هر قرار آرایشگاه ، قرار بعدی را هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که به موهایتان سروقت میرسید. 

6- به باشگاه ورزشی بروید:

تناسب اندام شما چقدر برایتان مهم است ؟ مطمئن باشید که همان قدر هم در انرژی جسمی و روحیه شما موثر است. 

7- صحیح غذا بخورید :

درباره رژیم غذایی تان تجدید نظر کنید تا میزان انرژی تان را به حداکثر برسانید. اینکار را با حذف غذاهای مشخصی شروع کنید تا زمانی که به یک فرمول غذایی مناسب برسید. مواد غذایی کم چرب و کم شکر مصرف کنید تا به یک تعادل برسید.

8- یک تغییر بزرگ داشته باشید :

این تغییر حتی میتواند شامل بلوند کردن یا فر کردن موهایتان باشد. 

9- مهربان باشید :

یک کار خیرخواهانه انجام دهید بی آنکه انتظار تلافی داشته باشید . اینگونه کارها باعث تغییرات مثبت بزرگی در احساس شما میشوند. رفتار مودبانه همیشه منجر به زیبایی درونی و بیرونی میشوند. 

10- آب بنوشید:

مقدار زیادی آب بنوشید . نوشیدن مقدار زیاد آب در روز به لاغرهایی که میخواهند چاق شوند و چاق هایی که میخواهند لاغر شوند توصیه میشود. کارهای کوچک دیگری که باعث میشود رفتارتان بهتر شود را امتحان کنید. لبخند بزنید. به حرف دیگران گوش کنید، صاف بنشینید، در طول روز به بدنتان کش و قوس دهید...  

11- یک هدف در نظر بگیرید :

هدفی را در نظر بگیرید که با سعی در رسیدن به آن از شر چند کیلو اضافه وزنتان خلاص شوید. 

12- خوب بخوابید :

به اندازه کافی بخوابید. موقع شب خواب خوبی داشته باشید تا صورتتان شفاف شود. نور اطاق هنگام خواب باید در کمترین حد ممکن باشد. شب زودهنگام بخوابید و سحر گاه از خواب برخیزید تا انرژی های کیهانی که در جهان در هنگام صبح پخش میشوند به بدنتان برسد. اینکار از لحاظ علمی ثابت شده است.


 
 
عکس های خنده دار فتوشاپی از حیوانات
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

روی ادامه مطلب کلیک کن وعکس های خنده دار فتوشاپی از حیوانات راببین


 
 
حمل و نقل های جور و ناجور
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٦:٢٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

حمل و نقل های جور و ناجور را در ادامه مطلب ببینید


 
 
پرنده ماه تولد شما چیست ؟
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ٦:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

پرنده ماه تولد شما چیست ؟

درادامه مطلب ببینیدو بخوانید وبدانید


 
 
فصل 11- قارچ ها : زیست پیش دانشگاهی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٢:٠٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

1- عقیده دانشمندان در مورد اولین قارچهای کره زمین و قدمت آنها چیست ؟

2- چرا تا مدت ها زیست شناسان قارچ ها و گیاهان را در یک گروه قرار می دادند ؟

3- چه ویژگی های منحصر بفردی باعث شده است که قارچ ها را در فرمانروی جداگانه ای قرار دهند ؟

4- چرا قارچ ها قادر به فتوسنتز نیستند ؟

5- قارچ ها انرژی خود را از چه راهی به دست می آورند ؟

6- پیکر قارچ و ساختارهای تولید مثلی آنها به طور کلی چگونه پدید می آید ؟

7- جنس دیواره ی سلولی قارچ ها از چیست ؟

8- کیتین چیست ؟

9- چه تفاوتی بین جنس دیواره سلولی گیاهان و قارچ ها وجود دارد ؟

10- تفاوت تقسیم میتوز در قارچ ها با سایر سلول ها در چیست ؟

11- پرزهای سفید و سبزی که تحت عنوان کپک سطح میوه پرتقال را می پوشاند ، چه بخشهایی از قارچ هستند ؟

12- اصطلاحات نخینه (hyphae) و میسلیوم (mycelium) را توضیح دهید ؟

13- ساختار قارچ ها چه سازگاری مهمی برای جذب مواد غذایی از محیط پیدا کرده اند ؟

14- کدام قارچ ها نخینه ندارند ؟

15- ساختار نخینه ی گونه های مختلف قارچ ها چه تفاوت هایی ممکن است داشته باشند ؟

16- کپک سبز رنگ سطح میوه پرتقال معمولاً به کدام سرده تعلق دارد ؟

17- قارچ ها چگونه غذای خود را به دست می آورند ؟

18- تفاوت تغذیه ای قارچهای انگل و تجزیه کننده در چیست ؟

19- چند نمونه از مواد غیرغذایی که قارچ ها به آنها حمله می کنند ، نام ببرید

20- عامل ایجاد زخم لای انگشتان پا چیست ؟

21- چند نمونه از اعمال مفید قارچ ها را ذکر کنید ؟

22- قارچها به طور کلی با چه روش هایی تولید مثل می کنند ؟

23- قارچ ها معمولاً چگونه تکثیر می شوند ؟

24- کدام سازگاری امکان انتقال هاگهای قارچ ها را به زیستگاه جدید فراهم می کند ؟

25- چرا هاگهای قارچ ها به راحتی انتشار می یابند ؟

26- اغلب هاگهای قارچ ها از چه طریقی ساخته می شوند ؟

27- نحوه تولید هاگهای جنسی قارچ ها را شرح دهید ؟

28- قارچ ها را بر چه اساسی و به چه شاخه هایی گروه بندی می کنند ؟

29- دئوترومیست ها (Deutromycetes) چه قارچ هایی را شامل می شود

30- اغلب قارچهای شاخه دئوترومیست ها (Deutromycetes) را زیست شناسان بر چه اساسی و در کدام شاخه قرار می دهند ؟

31- برخی از فواید مفید یا مضر اقتصادیِ قارچهایی که تولید مثل جنسی ندارند را ذکر کنید ؟

32- نام علمی کپک سیاه نان چیست و به کدام شاخه تعلق دارد ؟

33- شاخه زیگومیکوتا چرا به این نام خوانده می شود ؟

34- ساختارهای تولید مثلی اعضای شاخه زیگومیکوتا چه نام دارد ؟

35- زیگومیست ها در کجا زندگی می کنند ؟

36- ریزوئید و استولون چیست ؟

37- نخینه کدام قارچ ها معمولاً دیواره عرضی ندارد ؟

38- کدام روش تولید مثلی در زیگومیست ها شایع تر است ؟

39- تولید مثل غیر جنسی زیگومیستها منجر به تولید چه سلولهایی و در چه مکانی می شود ؟

40- تولید مثل جنسی زیگومیست ها به چه صورت انجام می شود ؟

41-  کدام گروه از قارچ ها کیسه های هاگ دار می سازند ؟

42- آسک چیست ؟

43- آسک در کجا تشکیل می شود ؟

44- هاگ های جنسی آسکومیست ها در کجا تشکیل می شوند ؟

45- آسکومیست ها معمولاً به چه طریقه ای تولید مثل می کنند ؟

46- هاگهای غیر جنسی آسکومیست ها در کجا تشکیل می شوند ؟

47- مُخَمِّر چه نوع قارچی است ؟

48- نام علمی مُخَمِّر نان چیست ؟

49- عامل ایجاد بیماری برفک دهان چیست ؟

50- بیماری برفک دهان چه مشخصاتی دارد ؟

51- اغلب مُخَمِّرها با چه روشی تولید مثل می کنند ؟

52- جوانه زدن در مُخَمِّر به چه صورت است ؟

53- قارچ چتری متعلق به کدام شاخه است ؟

54- سه نمونه از بازیدیدمیست ها را نام ببرید ؟

55- چرا بازیدیومیست ها به این نام خوانده می شوند ؟

56- بازیدیوم چیست ؟

57- کدام روش تولید مثلی در بازیدیومیست ها نادر است ؟

58- کدام قارچ چتری کشنده است ؟

59- زنگ گندم به کدام قارچ ها تعلق دارد ؟

60- روابط همزیستی قارچها با کدام موجودات از نظر بوم شناختی حائز اهمیت است ؟

61- همزیستی قارچ با گیاه سبز یا جلبک از چه نوعی است ؟

62- در همزیستی قارچ با گیاه سبز یا جلبک وظیفه هریک چیست ؟

63- قارچ – ریشه ای چیست ؟

64- از نظر دانشمندان همزیستی قارچ – ریشه ای از چه لحاظ حائز اهمیت است ؟

65- کدام نوع از قارچ ها بیشتر در همزیستی قارچ – ریشه ای شرکت می کنند ؟

66- گیاهانی را مثال بزنید که از همزیستی قارچ – ریشه ای برخوردارند ؟

67- گلسنگ چه نوع جانداری است ؟

68- نقش هر یک از اعضای تشکیل دهنده ی گلسنگ چیست ؟

69- در بیشتر گلسنگ ها کدام نوع قارچ ، شرکت دارد ؟

70- چرا گلسنگ توانایی حیات در شرایط سخت را دارد ؟

71- در چه مناطقی گلسنگ ها را می توان یافت ؟

72- اولین جاندارانی که اکوسیستم ها را بنا می نهند ، کدامند ؟

73- گلسنگ ها از چه راهی محیط را برای ورود سایر جانداران مهیا می کنند

74- نقش کلیدی گلسنگ ها در ایجاد اکوسیستمها چیست ؟

75- کدام جانداران از کهن ترین جانداران روی کره ی زمین هستند ؟

76- توانایی گلسنگ ها در تحمل چه عواملی زیاد است ؟

77- گلسنگ ها نسبت به کدام عوامل محیطی حساسند و از این لحاظ چه کاربردی دارند ؟

78- ابزارهای زنده سنجش کیفیت هوا کدامند ؟

 


 
 
فصل 10 - آغازیان: زیست پیش دانشگاهی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

1- چرا آغازیان به این نام مشهورند ؟

2- بزرگترین آغازیان کدامند و در کجا زندگی می کنند ؟

3- اغلب آغازیان در چه زیستگاههایی زندگی می کنند ؟

4- وظیفه لکه چشمی در آغازیان چیست ؟

5- نخستین آغازیان چه زمانی و به چه صورت به وجود آمدند ؟

6- اعضای کدام فرمانروها از تغییر و تحول اعضای فرمانروی آغازیان به وجود آمده اند ؟

7- دو ویژگی اصلی جانداران یوکاریوت که نخستین بار در آغازیان ظاهر شدند ، کدامند ؟

8- اغلب آغازیان به چه روشی تولید مثل می کنند ؟

9- آغازیان در چه محیطهایی و با چه نوع تقسیمی تولید مثل جنسی انجام می دهند ؟

10- زیست شناسان در سالهای گذشته آغازیان را به چه گروههایی تقسیم می کردند ؟

11- کلامیدوموناس چه نوع جانداری است ؟

12- کلامیدو موناس به چه صورت زئوسپور تولید می کند ؟

13- کلامیدوموناس در چه محیطهایی تولید مثل جنسی انجام می دهد ؟

14- تولید مثل جنسی کلامیدوموناس را شرح دهید ؟

15- تولید مثل جنسی در آغازیان پرسلولی به چند روش انجام می شود ؟ نام ببرید ؟

16- کاهوی دریایی چه نوع جانداری است و تولید مثل جنسی این جاندار چه نام دارد ؟

17- در تناوب نسل چند ساختار در چرخه زندگی فرد مشاهده می  شود ؟ هر یک مولّد چیست ؟

18- کاهوی دریایی به چه صورت زئوسپور تولید می کند ؟

19- گامتوفیت و اسپوروفیت کاهوی دریایی چگونه به وجود می آیند ؟

20- اسپیروژیر چه نوع جانداری است و در کجا زندگی می کند ؟

21- تولید مثل جنسی در اسپیروژیر چه نام دارد ؟

22- همجوشی را در اسپیروژیر شرح دهید ؟

23- سه نمونه از جلبک های سبز را نام ببرید ؟

24- دو نمونه از آغازیان که با استفاده از برآمدگی های سیتوپلاسمی خود حرکت می کنند ، نام ببرید ؟

25- آمیب ها و روزن داران چگونه انرژی کسب می کنند ؟

26- آمیب چگونه حرکت می کند ؟

27- آمیبها علاوه بر حرکت کردن از پاهای کاذب خود چه استفاده دیگری می کنند ؟

28- اعضای گروه آمیبها در کجا زندگی می کنند ؟ آمیبها در کجا به فراوانی یافت می شوند ؟

29- کدام تقسیم و تولید مثل در آمیبها دیده نمی شود ؟

30- روش تولید مثل آمیبها چه نام دارد ؟

31- عامل مولّد اسهای خونی چیست و چگونه وارد بدن انسان می شود ؟

32- روزن داران چه نوع موجوداتی هستند و در چه مناطقی زندگی می کنند ؟

33- پیکر روزن داران چه ساختاری دارد ؟

34- جنس پوسته روزن داران از چیست ؟

35- روزن داران به کمک کدام بخشهای بدن خود حرکت و تغدیه می کنند ؟

36- روزن داران با کدامیک از جانداران دیگر ممکن است همزیست شود و فایده این همزیستی چیست ؟

37- نتیجه انباشته شدن پوسته های روزن داران چیست ؟

38- دیاتوم ها چه نوع موجوداتی هستند و پیکر آنها چه ساختاری دارد ؟

39- دیاتوم ها در چه نقاطی فراوانند ؟

40- مهمترین تولید کنندگان زنجیره های غذایی اقیانوسها و دریاچه ها کدامند ؟

41- دیاتوم ها چه نوع تقارنهایی دارند ؟

42- پوسته های سیلیسی دیاتوم ها چه نوع ارزش اقتصادی دارند ؟

43- دیاتومها چگونه حرکت می کنند ؟

44- دیاتومها معمولا با چه روشی تولید مثل می کنند ؟

45- چرا در تولید مثل جنسی دیاتومها ، نسل به نسل ، اندازه آنها کوچکتر می شود ؟

46- دیاتوم ها چه موقع تولید مثل جنسی انجام می دهند ؟

47- اغلب جلبکها تک سلولی هستند یا پر سلولی ؟

48- جلبک ها براساس چه معیارهایی شناسایی می شوند ؟

49- اغلب جلبکهای سبز چه ویژگی مهمی دارند و بیشتر در چه آبهایی زندگی می کنند ؟

50- اغلب پلانکتونهای میکروسکوپی آبهای شور از کدام جلبکها هستند ؟

51- چه شباهت مهمی بین جلبکهای سبز و گیاهان وجود دارد ؟

52- بیشتر جلبکهای سبز با چه روشهایی تولید مثل می کنند ؟

53- جلبکهای قرمز چه نوع موجوداتی هستند و در کجا زندگی می کنند ؟

54- رنگیزه قرمز جلبکهای قرمز برای چه عملی مناسب است ؟

55- در دیواره سلولی کدام جلبک ها ممکن است کربنات کلسیم وجود داشته باشد ؟

56- از کدام جلبک ها آگار تهیه می شود ؟

57- چرخه زندگی جلبک ها معمولا از چه نوعی است ؟

58- جلبکهای قهوه ای چه موجوداتی هستند و در کجا زندگی می کنند ؟

59- بزرگترین جلبک قهوه ای شناخته شده چه نام دارد و در کجا رشد می کند

60- طویلترین موجود روی زمین چه نام دارد ؟

61- چرخه زندگی جلبک های قهوه ای از چه نوعی است ؟

62- سه شاخه عمده از آغازیان تاژکدار کدامند ؟

63- تاژکداران چرخان چه نوع موجوداتی هستند و در کجا زندگی می کنند ؟

64- جنس پوشش حفاظتی تاژکداران چرخان از چه موادی است ؟

65- اغلب تاژکداران چرخان چند تاژک دارند ؟ ساختار و عمل این تاژک ها را شرح دهید ؟

66- تاژکداران چرخان از چه طریقی تکثیر می یابند ؟

67- آغازیان جانور مانند چه ویژگی هایی دارند ؟

68- کدام آغازیان بصورت همزیست در لوله گوارش موریانه ها زندگی می کنند ؟

69- اوگلناها در کجا زندگی می کنند و چند تاژک دارند ؟

70- چه نسبتی از اوگلناها فتوسنتز می کنند و چه نسبتی هتروتروف هستند ؟

71- اوگلناها با کدام گروه از موجودات خویشاوندی آشکاری دارند ؟

72- لکه چشمی در کدام بخش سلول اوگلنا قرار دارد و اوگلنا از آن در چه موردی استفاده می کند ؟

73- شاخه اوگلناها با چه روشی تولید مثل می کنند ؟

74- پیچیده ترین و غیر معمول ترین آغازیان کدامند ؟

75- مژکداران چه نوع جاندارانی هستند ؟                 

76- ویژگی دیواره پیکر مژکداران چیست ؟

77- مژکداران چند نوع واکوئل دارند ؟ وظیفه هر یک چیست ؟

78- اغلب مژکداران چند هسته دارند ؟ هر یک از این هسته ها چه خصوصیاتی دارند ؟

79- مژکداران معمولا چگونه تولید مثل می کنند ؟

80- اغلب مژکداران علاوه بر میتوز با چه روشهایی تولید مثل جنسی انجام می دهند ؟

81- چرا در گذشته تصور می شد که آغازیان کپک مانند ، قارچ هستند ؟

82- چه اختلافاتی بین آغازیان کپک مانند و قارچها باعث تمایز آنها از یکدیگر می شود ؟

83- آغازیان کپک مانند چند نوعند ؟ نام ببرید ؟

84- کپک های مخاطی سلولی به کدام آغازی شباهت دارند ؟

85- کپک های مخاطی سلولی چگونه تغذیه می کند ؟

86- هنگام تنش های محیطی ، اعضای آمیب مانند کپک های مخاطی چه عملی انجام می دهند ؟

87-  کپک های مخاطی سلولی چگونه هاگ تولید می کنند ؟

88- کپک های مخاطی پلاسمودیومی چه ساختاری ایجاد می کنند ؟

89- پلاسمودیوم چیست ؟

90- کپک های مخاطی پلاسمودیومی چگونه تغذیه می کنند ؟

91- کپک های مخاطی پلاسمودیومی چگونه هاگ تولید می کنند ؟

92- کپک های مخاطی پلاسمودیومی در چه شرایطی و چگونه زیگوتهای دیپلوئید تولید می کنند ؟

93- زیگوت ها در کپک های مخاطی پلاسمودیومی با چه نوع تقسیمی پلاسمودیوم های جدید ایجاد می کنند ؟

94- به چه آغازیانی ، هاگداران گویند ؟               

95- هاگداران چه خصوصیاتی دارند ؟

96- مهم ترین بیماری عفونی تولید شده توسط هاگداران چیست ؟

97- در چرخه زندگی هاگداران تولید مثل با چه روشهایی صورت می گیرد ؟

98- تولید مثل جنسی هاگداران را توضیح دهید ؟

99- اغلب هاگداران چگونه از میزبانی به میزبانی دیگر منتقل می شوند ؟ هاگداران دیگر ،  چگونه جانوران را آلوده می کنند ؟

100- بزرگ ترین تأثیر آغازیان بر زندگی انسان چیست ؟

101- مهمترین بیماریهایی که توسط آغازیان ایجاد می شوند ، کدامند ؟

102- چند نمونه از آغازیان مفید را ذکر کنید ؟

104- آغازیان همزیست با انسان در کدام بخش از بدنش زندگی می کنند ؟

105- آغازیان همزیست با گاو چه اهمیتی برای این جانور دارند ؟

106- کدام آغازیان به تقویت زنجیره غذایی کمک می کنند ؟

107- بزرگترترین گروه فتوسنتز کننده ی کره زمین کدامند ؟

108- آغازیانِ تجزیه کننده به بازگردانی کدام مواد شیمیایی مهم ، به محیط ، کمک می کنند ؟

109- مالاریا را کدام آغازیان تولید می کنند ؟                    

110- علائم مالاریا کدامند ؟

111- قربانیان مالاریا به چه عللی می میرند ؟

112- پلاسمودیوم مولّد مالاریا توسط کدام جاندار انتشار می یابد ؟

113- در چرخه ی زندگی پلاسمودیوم  چند مرحله دیده می شود ؟

114- اولین مرحله از چرخه زندگی پلاسمودیوم مولّد مالاریا را شرح دهید ؟

115- دومین مرحله از چرخه زندگی پلاسمودیوم مولّد مالاریا را شرح دهید ؟

116- سومین مرحله از چرخه زندگی پلاسمودیوم مولّد مالاریا را شرح دهید ؟

117- اسپوروزوئیت چیست و کدام اندام ما را آلوده می کند ؟

118- مروزوئیت ها در کجا و از کدام سلولها پدید می آیند ؟

119- گلبولهای قرمز فرد مبتلا به مالاریا را چه سلولهایی آلوده می کنند و گلبولها چه زمانی پس از آلودگی می ترکند ؟

120- در افراد مبتلا به مالاریا ، از گلبولهای قرمز آلوده ، پس از ترکیدن چه چیزهایی آزاد می شوند ؟

121- در بیماران مبتلا به مالاریا علت بروز تب و لرز دوره ای چیست ؟

122- پیدایش اسپوروزوئیت ها در کدام مرحله از مالاریا و در کجا صورت می گیرد ؟

123- منشاء مروزوئیت چیست ؟

124- مروزوئیت ها در کدام مرحله از مالاریا و در کجا به گامتهای نمو می یابند ؟

125- در چرخه زندگی پلاسمودیوم مولّد مالاریا ، زیگوت چگونه به وجود می آید ؟

126- تولید مثل جنسی پلاسمودیوم مولّد مالاریا چگونه انجام می شود ؟

127- میزبانهای پلاسمودیوم مولّد مالاریا کدامند ؟

128- کدام ماده شیمیایی برای درمان مالاریا مورد استفاده قرار می گیرد ؟

129- کنترل مالاریا از چه طریق امکان پذیر است ؟

130- دو نمونه از راههای کنترل پشه انتقال دهنده عامل مولّد را ذکر کنید ؟


 
 
فصل 9 - باکتری ها و ویروس ها : زیست پیش دانشگاهی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

1- کوچکترین جانداری که ویژگی موجودات زنده را دارد ، کدام است ؟

2- ویروس از چه موادی تشکیل شده است ؟

3- ویروسها را از نظر اندازه با باکتریها مقایسه کنید ؟ راه مشاهده اغلب ویروسها را بنویسید ؟

4- ویروس برای تولید مثل چه وابستگی به سلول میزبان دارد ؟

5- منظور از آلوده شدن سلول توسط ویروس چیست ؟

6- تاریخچه کشف ویروس ها را بنویسید ؟

7- چرا استنلی نتیجه گرفت که ویروس موزائیک توتون (TMV) یک ماده ی شیمیایی است ، نه یک موجود زنده ؟

8- ((TMV از چه نوع موادی ساخته شده است ؟

9- کپسید چیست ؟

10- درون کپسید چه موادی وجود دارد ؟

11- سه نمونه از ویروس های  DNA دار و سه نمونه از ویروس های RNA دار  را نام ببرید ؟

12- منظور از پوشش ویروس چیست ؟

13- پوشش چه فایده ای برای ویروس دارد و جنس آن از چیست ؟

14- بیشتر ویروسها به چه شکل هایی دیده می شوند ؟

15- ویروسهای مارپیچی شکل چه ساختمانی دارند ؟ مثالی بزنید ؟

16- شکل ویروسهای چند وجهی را با مثال توضیح دهید ؟

17- کارآمدترین شکل کپسول برای گنجاندن ماده ژنتیکی ویروس کدام است ؟

18- باکتریوفاژ چیست و چه ساختاری دارد ؟

19- چرا ویروسها درون سلولهای زنده همانند سازی می کنند ؟

20- باکتریوفاژ چگونه به سلول میزبان خود وارد می شود ؟

21- ویروسهای گیاهی چگونه به سلول میزبان خود وارد می شوند ؟

22- ویروسهای جانوری چگونه به سلول میزبان خود وارد می شوند ؟

23- زیان ویروس ها چه موقع آشکار می شود ؟

24- ویروس به چه صورت به میزبان آسیب می رساند ؟

25- مسیرهای چرخه لیتیک و لیزوژنی را بطور خلاصه مشخص کنید ؟

26- چرخه لیتیک چه اعمالی را شامل می شود ؟

27- ژنهای ویروس در چرخه لیتیک پس از ورود به سلول چه اعمالی انجام می دهند ؟

28- چرخه لیزوژنی را شرح دهید ؟

29- پرو ویروس چیست ؟

30- در چرخه لیزوژنی ، ژنهای ویروس چگونه تکثیر می شوند ؟

31- چه عاملی ممکن است باعث تغییر چرخه زندگی ویروس شود ؟

32- علت بروز تبخال را شرح دهید ؟

33- چرا ویروس (TMV)نمی تواند جانوران را آلوده کند ؟

34- منشاء ویروس را ذکر کنید ؟

35- ایدز چه نوع بیماری است و کدام توانایی را از بین می برد ؟

36- چرا افراد ناقل ویروس ایدز می توانند ویروس را به افراد زیادی منتقل کنند ؟

37- ویروس HIV در کدام بخشهای بدن وجود دارد ؟

38- ویروس HIV از چه راههایی می تواند به دیگران منتقل شود ؟

39- پریون ها از چه موادی ساخته شده اند و اساس بیماری زایی آنها چیست ؟

40- عامل بیماری جنون گاوی چیست ؟

41- جنون گاوی چگونه به انسان سرایت می کند ؟

42- ویروئید چیست و چه موجوداتی را می تواند بیمار کند ؟

43-  باکتری ها با یوکاریوت ها در چه مواردی تفاوت دارند ؟

44- اندازه سلولهای یوکاریوت را با باکتری ها مقایسه کنید ؟

45- چرا ساختارهای رشته مانندی که از چسبیدن تعدادی باکتری ایجاد می شود ، پرسلولی محسوب نمی شود ؟

46- DNA باکتری با یوکاریوتها چه فرقی دارد ؟

47- تولید مثل باکتری ها به چه طریقی است و با سلولهای  یوکاریوت چه تفاوتی دارد ؟

48- جنس تاژک باکتری از چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

49- پیلی با تاژک چه تفاوتی دارد ؟

50- چند نموه از وظایف پیلی در باکتری ها را بنویسید ؟

51- نوع تنفس در باکتریها و یوکاریوت ها را مقایسه کنید ؟

52- سلولهای باکتری ها به چه شکل هایی دیده می شوند ؟ آنها را نام ببرید :

53- چه موقع از پیشوندهای استرپتو و استافیلو برای مشخص کردن اجتماع باکتری ها استفاده می کنند ؟

54- بر اساس نوع دیواره سلولی باکتری ها را به چند گروه تقسیم کرده اند ؟ معیار این نوع تقسیم بندی چیست ؟

55- چرا رنگ آمیزی گرم در پزشکی از اهمیت فراوانی برخوردار است ؟

56- اندوسپور در چه شرایطی تشکیل می شود ؟

57- اندوسپور محتوی چه موادی است ؟

58- دو گروه مهم باکتر یها کدامند ؟

59- باکتریهایی که در سطح یا درون بدن ما زندگی می کنند از چه انواعی هستند ؟

60- چند نمونه از اعمال یوباکتریها را ذکر کنید ؟

61- زیست شناسان بر اساس چه معیارهایی یوباکتریها را رده بندی می کنند ؟

62- یوباکتریهای مختلف انرژی مورد نیاز خود را از چه راههایی تامین می کنند ؟

63- نخستین تولید کنندگان اکوسیستم دریاها و اقیانوسها به کدام گروه از باکتریها تعلق دارند ؟

64- تجزیه کنندگان اصلی اکوسیستمها به کدام گروه از باکتری ها تعلق دارند ؟

65- جنس دیواره سلولی یوباکتریها از چیست ؟

66- پپتیدو گلیکان چیست ؟

67- کدام گروه از باکتری ها در ژنهای خود اینترون ندارند ؟

68- کدام مولکول های دستگاه ترجمه ژن در یو باکتری ها با آرکی باکتری ها تفاوتهای بسیار دارند ؟

69- چگونه میتوان روابط خویشاوندی بین یوباکتریها و آرکی باکتری ها را معلوم نمود ؟

70- سه گروه عمده از آرکی باکتری هایی که در محیطهای افراطی زندگی می کنند را نام برده و در مورد هریک مختصرا توضیح دهید ؟

71- تفاوتهای اصلی آرکی باکتری ها و یوباکتری ها در چیست ؟

72- در دیواره سلولی کدام باکتریها پپتیدوگلیکان وجود ندارد ؟

73- دیواره و غشای سلول آرکی باکتری ها و یوباکتری ها چه تفاوت هایی دارد ؟

74- در ژنهای کدام باکتری ها قطعات اینترون وجود دارد ؟ از این لحاظ این باکتریها به کدام سلولها شباهت دارند ؟

75- پروتئینهای ریبوزومی آرکی باکتری ها به کدام سلول ها شباهت دارد ؟

76- چند نمونه از شیوه های گروه بندی باکتری ها را ذکر کنید ؟

77- باکتری های فتوسنتز کننده را بر چه اساسی و به چه گروههایی تقسیم می کنند ؟

78- کدام باکتریهای فتوسنتز کننده می توانند در محیط های بی هوازی رشد کنند ؟

79- باکتری های گوگردی و غیر گوگردی فتوسنتز کننده از چه موادی به عنوان منبع الکترون فتوسنتز استفاده می کنند ؟

80- کدام باکتریها اکسیژن آزاد موجود در جو را تولید کرده اند ؟

81- آنابنا از کدام باکتری ها محسوب می شود و چه عمل مهمی انجام می دهد ؟

82- دو نمونه از باکتریهای شیمیوسنتز کننده که از نظر کشاورزی اهمیت دارند را نام برده و اهمیت آنها را ذکر کنید ؟

83- شوره گذاری چیست ؟

84- رایج ترین شکل نیتروژن مورد استفاده گیاهان چیست ؟

85- اغلب باکتری ها انرژی خود را از چه راهی کسب می کنند ؟

86- تجزیه کنندگان اصلی دنیای زنده کدامند ؟

87- به چه باکتریهایی هتروتروف گویند ؟

88- بیشتر بویی که از خاک استشمام می شود ناشی از چیست ؟

89- بیشتر باکتری ها چه نوع تنفسی دارند ؟

90- استرپتومایسز چه نقش مهمی در زندگی ما دارد ؟

91- استرپتومایسز چیست ؟

92- خوردن غذای آلوده به استافیلوکوکوس چه عوارضی دارد ؟

93- استافیلوکوکوس چگونه ما را مسموم می کند ؟

94- مهمترین جانداران تثبیت کننده نیتروژن کدامند ؟

95- ریزوبیومها چه نوع باکتریهایی هستند ؟

96- ریزوبیومها در کشاورزی چه اهمیتی دارند ؟

97- چرا برخی از کشاورزان هر چند سال یکبار در زمینهای کشاورزی خود گیاهانی از خانواده پروانه واران را می کارند ؟

98- باکتریهای هتروتروف غذای خود را چگونه به دست می آورند ؟

99- عامل مولّد سل چه نام دارد ؟

100- سل بیشتر از چه طریق منتقل می شود ؟

101- عامل ایجاد جوش صورت کدام باکتری است ؟

102- پروپیونی باکتریوم آکنس در کجا رشد می کند و مولّد چیست ؟

103- چرا طی بلوغ در صورت برخی از افراد جوش پدید می آید ؟

104- توکسین چیست ؟

105- عامل مولّد دیفتری چیست و چگونه به ما آسیب می رساند ؟

106- عامل مولّد دیفتری در کدام بخش بدن ما رشد می کند و بر چه اندامهایی تاثیر مخرب دارد ؟

107- باکتری های گرم منفی کدام نوع توکسین را ترشح می کنند و این ماده چه عوارضی ایجاد می کند ؟

108- علت ایجاد مسمویت غذایی چیست ؟

109- شایع ترین نوع مسمومیت غذایی را کدام باکتری باعث می شود  و علائم این نوع مسمومیت کدامند ؟

110- عامل ایجاد مسمومیت غذایی کشنده چه نام دارد و چه اثری بر ما دارد ؟

111- بیماری بوتولیسم چگونه بوجود می آید و علائم مهم آن کدامند ؟

112- علت مرگ مبتلایان به بوتولیسم چیست ؟

113- چند راه مبارزه با باکتریهای بیماری زا را بنویسید ؟

114- نحوه کشف پنی سیلین را بنویسید ؟

115- کدام آنتی بیوتیک در درمان ذات الریه باکتریایی موثر است ؟

116- چرا آنتی بیوتیک ها بر ویروسها موثر نیستند ؟

117- چند نمونه از فواید باکتری ها را بنویسید ؟

118- دو ترکیب شیمیایی مهمی که انواع مختلف کلستریدیوم می سازند ، کدامند ؟

119- فرمانتور چه نوع دستگاهی است ؟

120- روش استفاده از باکتریها را در استخراج معادن بنویسید ؟

121- برای استخراج کدام عناصر در معادن ، از باکتریها استفاده می شود ؟

123- برای پاکسازی لکه های نفتی چگونه از باکتریها استفاده می شود ؟

 


 
 
تصاویر خطرناک ترین خانه های درختی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 

 


 
 
تصاویر زیباترین پروانه های جهان
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویر ی از زیباترین پروانه های جهان را در ادامه مطلب ببینید


 
 
تصاویر گرده های گل زیر میکروسکوپ الکترونی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

برای این که تصاویر گرده های گل را در  زیر میکروسکوپ الکترونی ببینید روی ادامه مطلب کلیک کنید


 
 
تصاویر شگفت انگیزترین گلها و حشرات
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 


 
 
تصاویر قارچ های عجیب و زیبا
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 


 
 
10 نمونه سوال پایانی (خرداد ماه) علوم زیستی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

 

نمونه سؤال اول

1-چرا محققان کار خود را از صفر شروع نمی کنند؟

2-واحد های سازنده پادتن ها و ماده ژنتیکی را نام ببرید؟

3-دو مورد از نقشهای کلسیم در بدن انسان را بنویسید؟

4-هریک از موارد زیر باعث چه تغییری در بدن انسان می شوند0

الف-کمبود ویتامین A             ب-مصرف بیش از حد ویتامین D

5-اگر خون فردی با هر دو سرم ضد A وضد B لخته شود گروه خونی وی چیست  چرا؟

6-الف DNA  مواد مورد نیاز برای همانند سازی خود را چگونه فراهم می کند؟

ب-چرا لازم است مولکول DNAپس از همانند سازی ثابت بماند؟

ج-چرا برای تشخیص مجرمان از اثر انگشت انها استفاده می کنند؟

7-انتی بیوتیک ها توسط چه جانورانی ساخته می شوند وچه عملی انجام می دهند؟

8-زیستکاه را تعریف کرده و از محیط اطراف محل زندگی خود دو مثال برای ان بزنید؟

9-پروتئین بدن جانداران پس از دفع یا مرگ طی چه مراحلی به نیترات معدنی تبدیل می شوند؟

10-از عوامل مو.ثر در پوسیدگی چهار مورد را نام ببرید؟

11-الف- منبع طبیعی چیست  ؟

ب-وارد کردن پلاستیک و مواد شیمیایی نضیر حشره کشها به طبیعت چه ضرری دارد؟

12-عوامل اصلی موثر در تعداد افراد جمعیت کدامند ؟ برای تنظیم جمعیت انسانی  کنترل کدام راحت تر است؟

13-هرم ماده و تعداد را باهم مقایسه کنید؟

14-نمودار رشد باکتری را در در شرایط مساعد با مواد غذایی محدود رسم نموده وتوضیح دهید؟

15-چرا عمل  پادتن ها اختصاصی می باشد واز چه سلولهای ترشح می شوند؟

16-رشد قد شما تحت تاثیر چه هورمونی است واین عمل چگونه صورت می گیرد؟

17-دو اختلاف بین سلولهای جنسی نر و ماده را در انسان شرح دهید؟

18-دو تفاوت بین چربی های گیاهی وجانوری را بنویسید؟

19-برش عرضی یک برگ را کشیده و نام کذاری کنید؟

20-هر یک از اندامکهای زیر مربوط به چه سلولی است (گیاهی یا جانوری ) وچه عملی انجام می دهد؟

الف-میتوکندری      ب- کلروپلاست

21-اصطلاحات زیر را تغریف کنید؟

بوم شناسی           توالی      اینتر فرون         ساپروفیت

نمونه سؤال دوم

۱- صحیح یا غلط بودن هر یک از سوالات زیر را مشخص نمایید.
الف- بیشترین مقدار فتوسنتز در سلولهای برگ انجام می گیرد.
ب- کمبود سدیم سبب راشیتیسم میشود.
ج- گروه خونی AB دارای آنتی ژنA و B می باشد.
د- دومین حلقه در زنجیره غذایی یک گیاهخوار است.
ه- ویروسها ساده ترین موجودات با ساختار سلولی هستتند.
و- اولین خط دفاعی بدن گلبولهای سفید هستند

2-منا سب ترین گزینه را انتخاب نمایید:
الف- پروتئین سازی توسط کدام اندامک انجام میگیرد؟
1- لیزوزوم               2- میتوکندری           3- گلژی        4- ریبوزوم
ب- فرآورده های فتوسنتزی عبارتند از:
1- اکسیژن و دی اکسید کربن   2- آب و اکسیژن 3- گلوکز و اکسیژن  4- آب و دی اکسید کربن
ج کدامیک برای انعقاد خون لازم است؟
1- ویتامینA            ٢- کلسیم            3- آهن             4- ویتامین B

د- کدام هیدرات کربن یک پلی سا کارید محسوب میشود؟
1- فروکتوز           2- گلوکز           ٣-ساکارز             4- گلیکوژن

ه- کدام یک فقط با میکروسکپ الکترونی دیده میشود؟
1-سلول گیاهی      2- ویروس      3- باکتری      4- سلول جانوری

و- خرگوش در کدام حلقه از زنجیره غذایی قرار میگیرد؟
1-اول          2- دوم          3- سوم                4- تفاوتی نمی کند.
3- جای خالی را با کلمات مناسب پر کنید.
الف- یکی از عناصر کم مصرف بدن عنصر….است که برای ساختن هورمون تیروکسین لازم می باشد.
ب- از هر سلول مادر در تقسیم میتوز تعداد…………سلول ایجاد میشود.
ج- در ساختار کروماتین ملکولهای…………و ………..وجود دارد.
د- آزاد کردن انرژی مواد توسط اندامک …………….انجام میگیرد.
ه- ویروس هپاتیت به سلولهای ………….انسان آسیب می رساند.
4- علوم زیستی چیست؟
5- دو وظیفه دیواره سلولی چیست؟
6- دلایل فرسایش خاک چیست؟ (دو مورد)
7- تفاوت اپیدرم را با سلول نگهبان روزنه بنویسید0
8- الف- کدام گروه خونی دارای هر دو آنتی کر A و B در سرم خون است؟
ب- کدام گروه خونی دارای هر دو آنتی ژن A و B می باشد؟
9-نوع و نحوه ی قرار گرفتن بازهای آلی در دو رشته ی متقا بل یک مولکول DNA چگونه است؟
10- هر یک از بیماریهای زیر مربوط به کمبود کدام ماده یا ویتامین است؟
الف- کواشیورکور         ب- گواتر       ج- بری بری         د- گزروفتا لمی
11-زنجیره غذایی چیست؟ چرا بیشتر روابط غذایی موجودات زنده بصورت شبکه غذایی میباشد؟
12-هر یک از صفات نامبرده محیطی هستند یا وراثتی ؟یا تحت تاثیر هر دو؟
الف- گروه خونی     ب- رنگ پوست      ج- اندازه قد     د- نحوه ی تکلم
13-با توجه به شکل مقابل پاسخ دهید:
الف- نوع تقسیم چیست؟
ب- تعداد کروموزومها در طی تقسیم چه تغییری یافته است؟
ج- این تقسیم در فرد نر است یا ماده؟ چرا؟
14- اکوسیستم چیست؟ یک مثال بزنید.
15-هر یک از بیماریهای ویروسی نامبرده به کدام بخش از بدن آسیب می رساند؟
الف- اوریون       ب- فلج اطفال    ج- ایدز          د- سرما خوردگی
16-طرح زیر چرخه ی نیتروژن را نشان میدهد. شماره های 1 تا 4 هر یک بیانگر کدام گروه از باکتریهای خاک هستند؟ نام ببرید.
17-نحوه ی تولید مثل باکتری ها را نوشته ,چرا معمولا" تعداد باکتریها از حد معینی بیشتر نمی شود؟
18-نحوه ی تغذیه باکتری های ساپروفیت و باکتری های انگل چگونه است؟
19-الف- شرایط لازم برای پوسیدگی کدامند؟( 4مورد)
ب- به چه دلیل هنگام تهیه کود گیاهی ,کمی آهک به آن اضافه می کنند؟
20- الف- تراکم جمعیت را تعریف کنید.
ب- عوامل موثر بر تغییر جمعیت را نام ببرید. (4 مورد)

نمونه سؤال سوم

1- آیا می توان پاسخ همه ی پرسش های آدمی را با استفاده از روش علمی به دست آورد؟ چرا؟ اگر مقداری آب لیمو را روی سفیده ی تخم مرغ و شیر بریزیم چه می شود؟

2- گاو جانداری 60 کروموزومی است ، اگر در سلول های پوست گاو تقسیم میتوز صورت گیرد به سوالات پاسخ دهید:

تعداد کروموزوم ها در هر یک از سلول های دختر حاصل؟  تعداد سانترومرها در سلول در مرحله ی سوم میتوز؟  تعداد کروماتید ها در سلول در مرحله ی اول تقسیم؟   تعداد سلول های حاصل از سه بار تقسیم میتوز؟

3- از ویژگی هایی که برگ را برای فتوسنتز مناسب می سازد چهار مورد را نام ببرید.

4- برای هر کدام یک نقش بنویسید:

تیروکسین – کلسیم – اسید آسکوربیک – آهن

5-  از گلوتامات مونوسدیم و سیکلامات ها در چه مواردی استفاده می شود و زیان استفاده از هر یک چیست؟

6-  اسب 64 کروموزوم و الاغ 62 کروموزوم دارد ، تعداد کروموزوم های بچه قاطری که از جفت گیری آن ها به وجود می آید را محاسبه کنید.

7-  برای تعین گروه خونی خود فقط سرم ضدB در اختیار دارید و خون شما با آن لخته شده است ، خون شما از چه گروه یا گروه هایی باید باشد؟ کدام گروه خونی دهنده ی عمومی و کدام گیرنده ی عمومی است؟

8-  اگر در یک رشته مولکول DNA باز آلی G برابر 16 درصد و در رشته ی دیگر همان مولکول باز آلی G برابر24 درصد باشد ، چند درصد این مولکول باز آلی A خواهد بود؟(جواب با محاسبه)

9-  اکوسیستم و هرم تعداد را تعریف کنید.

10-   DNA دستور ساخته شدن چه موادی را صادر می کند و چگونه پیام هایش به سیتوپلاسم می رسد؟ لقاح چیست و نتیجه ی آن ایجاد چه سلولی است؟

11-  پوسیدگی چیست؟ سه عامل مهم که در آن نقش دارند کدامند؟

12-  چهار روش برای نگهداری غذاها نام ببرید.

13-  به سوالات پاسخ دهید: نام باکتری های تبدیل کننده ی آمونیاک به نیترات؟ - نام باکتری های تبدیل کننده ی نیترات به نیتروژن هوا ؟ - نام عمل تبدیل نیتروژن هوا به پروتئین ؟ - نام عمل تبدیل دی اکسید کربن هوا به ترکیبات کربن دار در گیاهان؟

14-   توالی را تعریف کرده و مثالی برای آن ذکر کنید. بازده تبدیل انرژی چیست و حداکثر چقدر است؟

15-   اگر در جمعیتی بیست میلیون نفری نسبت رشد سه درصد باشد ، چه تعداد بر افراد جمعیت پس از یک سال افزوده خواهد شد؟ ( بامحاسبه) – اگر تراکم نوعی پرنده در جنگل 200 پرنده در هر کیلومتر مربع و مساحت این جنگل 400 کیلومتر مربع باشد ، تعداد کل پرندگان جنگل چقدر خواهد بود؟(بافرمول)

16-   دو مورد از مشکلات ناشی از جمعیت زیاد و دو مورد از راه های آلودگی آب ها را بنویسید.

17-   چگونگی دفاع بدن در مقابله با ویروس ها را به اختصار توضیح دهید.

18-   دو گروه اصلی گلبول های سفید را نام برده و نقش هر یک را بنویسید.

19-   اگر یک باکتری هر 20 دقیقه یک بار تقسیم شود پس از دو ساعت از سه باکتری چند باکتری حاصل می شود؟(بامحاسبه) تفاوت باکتری ساپروفیت با انگل چیست؟

20-   نام قسمت های خواسته شده در شکل مقابل را بنویسید.(شکل باکتری رسم شده بوده است.)

نمونه سؤال چهارم

1- اولین و آخرین مرحله ی روش علمی را بنویسید.

2- گلیکوژن در چه قسمت هایی از بدن آدمی به مقدار فراوان وجود دارد؟

3- هر کدام از وقایع زیر مربوط به کدام مرحله ی میتوز است:

قرار گیری کروموزوم ها در میان سلول (        )   

تقسیم سیتوپلاسم و ایجاد دو سلول دختر (         )

مشخص شدن کروموزوم ها (         )                

جدایی کروماتیدهای هر کروموزوم (         )

4- رگبرگ ها چه کارهایی را بر عهده دارند و شامل چه آوندهایی هستند؟

5- هر یک از وظایف زیر مربوط به چه ویتامین یا ماده ی معدنی است؟

بینایی(                      )  انتقال اکسیژن (                    ) 

انتقال پیام های عصبی (             ) چسباندن سلول ها به هم  (           )

6- منظور از الیاف چیست؟ یک فایده و یک منبع برای آن بنویسید.

7- الف) علت مرگ در هنگام وارد شدن خون نا آشنا به بدن چیست؟

ب) لقاح را تعریف کنید.

8- در بخشی از یک مولکول DNA تعداد باز آلی A برابر 700 و تعداد باز آلیG برابر 200 است . در این بخش از مولکول DNA چه تعداد قند وجود خواهد داشت؟ (با محاسبه)

9- تقسیم میوز را تعریف کرده و بنویسید در چه اندام هایی و به چه منظور انجام می شود؟

10- الف) هورمون رشد از چه غده ای ترشح می شود و بر کجا تأثیر می گذارد؟

ب) غده ی ترشح کننده ی هورمون رشد در کجا واقع است؟

11- زنجیره ی غذایی را تعریف و برای آن یک مثال بیاورید.

12- چهار مورد از شرایط لازم برای تهیه ی کود گیاهی را بنویسید.

13- از روش های نگهداری غذا چهارمورد را نام ببرید.

14- پاستوریزه کردن شیر چگونه صورت می گیرد ؟ یک فایده و یک عیب برای این روش بنویسید.

15- بازده تبدیل انرژی را تعریف کرده و مقدار آن را در گندم و نیشکر بنویسید.

16- برای شمارش گلبول های قرمز خون از چه روشی استفاده می شود؟ نحوه ی عمل را مختصراً توضیح دهید.

17- ازدیاد جمعیت بر بخش آموزش و پرورش و بهداشت و درمان کشور چه اثری می تواند داشته باشد؟ برای هر یک دو مورد بنویسید.

18- نوعی باکتری هر 20 دقیقه یک بار تولید مثل می کند ، اگر 100 باکتری در ابتدا وجود داشته باشد پس از دو ساعت از آن ها چند باکتری ایجاد خواهد شد؟ ( با محاسبه )

19- دو مورد استفاده برای ویروس نوشته و بیان کنید هر کدام از چه راهی صورت می گیرد؟

20- الف) آنتی بیوتیک ها توسط چه جاندارانی ساخته می شوند؟

ب) یک آنتی بیوتیک مثال بزنید.

ج) برای معالجه ی سرطان از چه روشی استفاده می شود؟

21- شکل های زیر مربوط به چرخه ی زندگی ویروس است ، آن ها را به ترتیبی که اتفاق می افتند شماره گذاری کنید.

نمونه سؤال پنجم

1- به سؤالات تستی زیر پاسخ مناسب بدهید:

انتشار کتاب ردی جزء کدام مراحل روش علمی است؟

الف) دوم          ب) پنجم             ج) ششم                د) هفتم

یک تکه استخوان در کدامیک از سطوح سازمان یافتگی پیکر جاندار پر سلولی قرار می گیرد؟

الف) دستگاه              ب) بافت            ج)  اندام             د)   اندامک

سلولهایی که در برگ می توانند عمل فتوسنتز انجام دهند شامل:

الف) میانبرگ و نگهبان روزنه                  ب) رگبرگ و نگهبان روزنه

ج) روپوست ومیانبرگ                              د) روپوست و رگبرگ

گلوکز در بدن انسان به صورت چه مولکولی ذخیره می شود؟

الف) سلولز          ب) گلیکوژن        ج) نشاسته            د)  ساکاروز

محل ساخته شدن آنزیم ها در کدام بخش از سلول است؟

الف) هستک     ب) میتوکندری     ج) ریبوزوم     د) دستگاه گلژی

2- در جاهای خالی کلمات مناسب قرار دهید:

الف) گلوتامات مونوسدیم بطور طبیعی از .......................... تهیه می شود.

ب) زمانی به تفکر علمی نزدیک می شویم که برای یافتن پاسخ پرسش ها از ......................... استفاده می کنیم.

ج) محصولات فتوسنتزی مانند هیدرات کربن در برگها بوسیله .............................. از برگ خارج می شود.

د) افزایش مصرف ویتامین ........................... باعث رسوب کلسیم در سایر بافتها می شود.

3- صحیح یا غلط بودن جملات زیر را مشخص کنید

الف) کاهش غلظت CO2 باعث افزایش شدت فتوسنتز می شود.

ب) افزایش دما تا 30 درجه باعث کاهش شدت فتوسنتز می شود.

ج) بکمک روش علمی تمام واقعیت های جهان قابل بررسی و تحقیق نیست.

د) توده سلولهای غیر عادی که دائماً در حال تقسیم هستند را تومور بدخیم گوییم.

4-  هر یک از توضیحات سمت راست با یکی از اصطلاحات سمت چپ مناسب است آنها را به هم ربط دهید.

الف) استفاده از قوانین وراثت در بهبود محصولات کشاورزی  1- سانترومتر

ب) لایه ای است متشکل از ماده ای مومی روی اپیدرم           2- پروتئین

ج) کاهش فعالیت آنزیم ها در بدن انسان                       ٣- کوتیکول

د) محل اتصال دو کروماتید                         4- علوم زیست کاربردی

هـ) تأمین کننده رشد وترمیم در بدن                              5- گواتر

و) بزرگ شدن غده تیروئید                                          6- تب

                                                                    7- هیدرات کربن 

5-  مرحله چهارم از مراحل روش علمی در آزمایشات ردی را بنویسید.

6-  یک تفاوت آزمایش ردی با آزمایش ون هلمونت چه بود؟

7-  سه ویژگی آنزیم ها را بنویسید.

8-  بین نشاسته و سلولز یک شباهت و سه تفاوت ساختاری بنویسید.

9-  در مورد تقسیم میتوز به سؤالات زیر پاسخ دهید

الف) تقسیم میتوزی به چه منظوری انجام می شود؟

ب) اگر سلولی 6 کروموزوم داشته باشد بعد از 2 بار میتوز متوالی چند سلول و هر سلول با چه تعداد کروموزوم تشکیل می‌شود؟

10-  آزمایشی طراحی کنید که تأثیر صدا در رشد گیاه را نشان دهد؟

11-  دو تفاوت فرضیه سازی و نظریه سازی را بیان کنید.1

12-  در هر کدام از سلولهای زیر کدام اندامک به تعداد زیادتری وجود دارد؟

الف) سلولهای میانبرگ (            

ب) سلولهای ماهیچه دست (         )

ج) سلولهای ترشح کننده آنزیم معده (           

د) سلولهای رنگی درون ریشه چغندر  (         )

13-  هر یک از واکنش های زیر چه تغییری در ماده غذایی ذکر شده ایجاد می کنند؟ چرا؟ 1

الف) اضافه کردن لوگل (محلول ید) به تکه ای سیب زمینی.

ب) اضافه کردن چند قطره آبلیمو به مقداری شیر.

14- در هر مورد علت را بنویسید.

الف) در هنگام جمع آوری اطلاعات از ابزارهای علمی استفاده می کنیم.

ب) کاهش رشد گیاهانی که برگهای سفید و سبز دارند

ج) سلولهای گیاهی نسبت به سلولهای جانوری مقاومت و سختی بیش تری دارند.

د) مصرف بیش از حد زرده تخم مرغ باعث بروز بیماری های قلبی می شود.

15-  چرا در کم خونی (آنمی) معمولاً شخص خسته و ضعیف می شود؟

16-  در مورد ویتامین B1 (تیامین) به سؤالات زیر پاسخ دهید:

الف) ویتامین B1 در چه موادی یافت می شود؟ ( حداقل دو ماده ی غذایی نام برید)

ب) کمبود آن چه بیماری ایجاد می کند؟

ج) در این بیماری کدام بخش بدن دچار آسیب می شود؟

17-  الف) کروموزوم های مختلف انسان از نظر ساختاری با یک دیگر چه تفاوتهایی دارند ( حداقل دو تفاوت بنویسید)1

ب) چه شباهتی بین کروموزوم های مختلف وجود دارد؟

18-  یک دانشمند زیست شناسی برای تعیین اثر گازهای شیمیایی جنگی در ایجاد سرطان تحقیقی انجام داده است. در این تحقیق 100 نفر از مجروحان شیمیایی جنگ با 100 نفر از افراد همان منطقه جنگی که شیمیایی نشده اند از نظر ابتلا به سرطان مقایسه می شوند. در گروه اول 38 نفر و در گروه دوم 19 نفر مبتلا به سرطان شده اند.

الف) در این تحقیق گروه های آزمایش و کنترل را مشخص کنید.

ب) فرضیه این تحقیق چه بوده است؟

19-  در جدول زیر میزان کلسترول خون و سختی جدار سرخرگها ثبت شده است.

الف) نمودار این تغییرات را رسم کنید.

ب) بر اساس این نمودار مشخص کنید در صورتی که میزان کلسترول خون 5/2 واحد باشد سختی جدار سرخرگها چقدر خواهد بود؟

میزان کلسترول ( واحد انتخابی )        1   2     3     4    5

سفتی جدار سرخرگها( واحد انتخابی )      25/1         5/2      75/3   5

نمونه سؤال ششم

1- یک ملکول تری گلیسرید پس از تجزیه به چه ملکولهایی تبدیل می شود
2- هر یک از بیماریهای زیر در اثر کمبود چه عاملی در بدن ایجاد میشود
الف: پلاگر              ب: آنمی
3- دو نقش چربی ها را در بدن بنویسید؟
4- الف: کدام گروه خونی فاقد هردو ماده ضد
A و ضد B در سرم خون است؟
ب: کدام گروه خونی دارای هردو ماده ضد
A و ضد B در سرم خون است؟
5- جانوران مردار چگونه به پوسیدگی مواد آلی کمک می کنند؟
6- چرا در تنفس بی هوازی( در غیاب اکسیژن) پوسیدگی به طور کامل انجام نمی شود؟

7- هر یک از ویروسهای زیر به کدام سلولهای بدن آسیب می رسانند:
الف: ویروس ایدز ب: ویروس هپاتیت
8- برای هریک از اجزای سلولی زیر یک وظیفه بنویسید:
الف: دستگاه گلژی ب: اسکلت سلولی
9 – هورمون رشد چگونه باعث افزایش طول قد در انسان می شود؟
10 - از نظر عفونی شدن بریدگی های عمیق خطرناک ترند یا بریدگیهای سطحی؟ چرا؟
11 - الف- نقش رگبرگ در برگها چیست؟ ( دو مورد ذکر شود)
ب- مهمترین محصول فتوسنتزی چه ماده ای است؟
ج- کدام روپوست روزنه فراوان تری دارد؟
12- الف- آنتی بیوتیک ها به طور طبیعی توسط چه جاندرانی ساخته می شوند؟
ب- کرو ماتین از چه اجزایی(موادی) تشکیل شده است؟
13- اکوسیستم چیست؟ یک مثال بزنید؟
14- از نظر اقتصاد محیط زیست خوردن غذاهای گیاهی به صرفه تر است یا خوردن غذاهای جانوری؟ چرا؟
15 – هاگ درونی چیست؟ چگونه تشکیل می شود و چه اهمیتی برای باکتری دارد؟
16- نوع و نحوه قرارگیری بازهای آلی در دو رشته متقابل یک ملکول
DNA چگونه است؟
17- طرح زیر چرخه نیتروژن را در طبیعت نشان می دهد شماره های 1 تا 4 هریک بیانگر کدام گروه از باکتریهای خاک هستند؟ نام ببرید.(شکل 11-7)
18- والدین کودکی که مبتلا به نرمی استخوان بوده به پزشک مراجعه نموده اند. پزشک علاوه بر تجویز دارو به ایشان توصیه کرده که چند ساعت در روز کودک در معرضنور خورشید قرار دهند علت این توصیه چیست؟
19- در کدام روش یا روشهای زیر ماده غذایی معمولا فاقد باکتری می شود
و در کدام باکتری ممکن است غیر فعال باقی بماند:
الف- حرارت دادن بالا ب- خشک کردن ج- انجماد د- پرتو دهی
20- ورود بیش از حد ترکیبات نیتروژن دار یا فسفردار به یک آبگیر چه اثری
بر آن خواهد داشت؟
21- با توجه به شکل به سوالات زیر پاسخ دهید( شکل6-6 )
الف- نوع تقسیم چیست؟
ب- تعداد کروموزوم ها در طی تقسیم چه تغییری کرده است؟
ج- با ذکر یک دلیل بگویید این تقسیم در فرد نر رخ داده یا فرد ماده؟
22- الف نحوه تغذیه باکتری انگل چگونه است؟
ب- نحوه بیگانه خواری گلبولهای سفید چگونه است؟
23- اصطلاحات زیر را تعریف کنید:
الف- فرضیه     ب- ژن     ج- کنام

نمونه سؤال هفتم

1- چرا محققان معمولا کار خود را از صفر شروع نمی کنند؟
2- کدام ملکول قادر به همانند سازی ( ساختن مولکول شبیه خود) است؟
واحد سازنده این ملکول چیست؟
3- دو مورد از نقشهای سدیم در بدن انسان را ذکر کنید؟
4- مصرف هریک از مواد زیر چه عوارضی برای بدن انسان دارد:
الف: سیکلامات ب: مصرف بیش از حد ویتامین
D
5- انواع تومور را نام ببرید؟
6- ترشح پادتن و عمل بیگانه خواری هر کدام از وظایف کدام گروه گلبولهای سفید است؟
7- هرم انرژی چیست؟
8- سه گروه از عوامل مهم را که در ایجاد پوسیدگی نقش دارند نام ببرید؟
9- شکل یک کروموزوم را رسم کرده و بخشهای مختلف آن را به دقت نام گذاری کنید؟
10- اگر خون فردی با هر نوع سرم ضد
A ( آنتی کور A ) و ضد B ( آنتی کور B) لخته شودگروه خونی وی چیست؟ چرا؟
11-عوامل اصلی موثر در تعداد افراد جمعیت کدامند؟ برای تنظیم جمعیت انسانی کنترل کدام عامل راحت تر است ؟
12- دو مورد از موارد استفاده ویروسها را بنویسید و روش استفاده در هر مورد را ذکر نمائید؟
13- درباره منحنی مقابل به پرسشهای زیر پاسخ دهید:(منحنی 1-4)
الف: منحنی را تفسیر کنید
ب: دلیل کاهش سریع میزان فتوسنتز در دماهای بالاتر از 33 درجه چیست؟
14- آیا میکروبهای ساپروفیت هم می توانند باعث بیماری زایی شوند؟ باذکر مثال توضیح دهید؟
15- پروتئین بدن جانداران پس از دفع یا مرگ طی چه مراحلی به نیترات معدنی تبدیل می شود؟
16- دو تفاوت بین چربیهای گیاهی و چربیهای جانوری را بنویسید؟
17- چرا باید غذای یخ زده را بلافاصله پس از ذوب شدن مصرف کرد؟
18- در اختلاف اساسی سلولی جنسی نر وماده را در انسان شرح دهید؟
19- توضیح دهید چرا ویروسها را انگل اجباری درون سلولی می دانند؟
20- گونه را تعریف کرده ویک مثال از گونه غالب به همراه اکوسیستم آن ذکر
21- به پرسشهای زیر پاسخ دهید
الف- وظیفه پروتئین هموگلوبین چیست؟
ب- محلول ید دار لوگول برای شناسایی کدام ماده آلی استفاده می شود؟
ج- نقش میتو کندری در سلول چیست؟
د- ویروس اوریون به کدام بخش بدن آسیب می رساند؟
ه- بزرگترین اندامک سلولی چیست؟
ی- هورمون رشد از کدام غده ترشح می شود؟
22- اصطلاحات زیر را تعریف کنید
الف- لقاح          ب- شبکه غذایی          ج- بوم شناسی

نمونه سؤال هشتم

درست یا نادرست بودن جملات زیر را مشخص کنید:                    

1-  الف – فرضیه حدس وگمانی است که برپایه اطلاعات ودرباره علت پدیده ای زده می شود.

ب – بعد از تعریف مسئله باید بلافاصله فرضیه سازی نمود.

ج – ون هلمونت درآزمایش تفکرخلق الساعه به عقاید قبلی خود توجه نکرد.

د – پژوهش های علوم زیستی کاربردی به منظور استفاده انسان از پدیده های زیستی است.

2-   جاهای خالی را با کلمات مناسب پر کنید :  

الف -  تقسیم هسته سلول به دو هسته همانند ..................... نام دارد.

ب – سلول های ......................... اگر فشاری به آنها وارد نشود سر جای خود باقی می مانند.

ج – خوردن سبزی ومیوه که دارای .................... می باشند ، برای جلوگیری از ابتلا به یبوست توصیه می شود.

د – شیرین کننده های مصنوعی موسوم به ...................... ممکن است به کروموزوم هاآسیب برساند.

3-منظور از کنترل آزمایش چیست ؟

4-   عمل هر یک ازاین اندامکهای سیتوپلاسمی را ذکر کنید:

1- میتوکندری          2– دستگاه گلژی          3– ریبوزوم           4– کلروپلاست

5-  دیواره سلولی در چه سلول هایی وجود دارد( 3مورد )ونقش اصلی آن چیست ؟

6-   پاسخ کوتاه دهید : 

الف – گلوکز در سلول های کبدی به چه صورتی ذخیره می گردد؟

ب – دو نقش لیپید ها در سلول را بنویسید.

ج – واحد سازنده پروتئین ها چه نام دارد .

7--چهار عنصر اصلی شرکت کننده در ترکیب مواد آلی را نام ببرید .

8-  مواد خام و محصولات فتوسنتز را نام ببرید.

 

 

9-علت پدیده های زیر را بنویسید:

1-­ بسیاری ازبرگها نازک هستند، اما مساحت زیاد دارند.

 2- گیاهان آکواریومی موجب جلوگیری از مرگ ماهیها می شوند.

10-  هر یک از بیماری های زیر در اثرکمبود چه ماده ای ایجاد می شوند ؟ 

1- آنمی             2 - بری بری              3- فشار خون                  4 –اسکوروی

11- هریک از بیماریهای سمت راست را به یکی از مواد غذایی سمت چپ که می تواند از آن جلوگیری کند وصل کنید:

                          شب کوری                                        گوشت

                          راشیتیسم                                          هویج

                          گواتر                                               پنیر

                          پلاگر                                               نمک ید دار

12- آزمایشی طراحی کنید که نشان دهد نور خورشید در سنتز ویتامین D موثر است.

13-   خون فردی با سرم ضد A و ضد B رسوب می دهد . این فرد از چه گروه های خونی می تواند خون بگیرد ؟

14-   ترتیب قرار گرفتن نوکلئوتیدها در ساختار DNA چگونه است ؟

15-  تعریف کنید :          1- هرم انرژی               2 – توالی

16-  با ذکر دو دلیل ثابت کنید که پوسیدگی دارای اهمیت زیادی است . 

17-  با توجه به چرخه های مواد به سوالات زیر پاسخ دهید :   

1 - چرا کشاورزان بعضی مواقع در زمینهای خود عدس یا یونجه می کارند ؟

2 – چرا درصد گاز CO2 در هوا معمولا ثابت است ؟

18-  الف – دو ماده اصلی سازنده بدن ویروس ها کدامند؟ 

ب – اینترفرون چیست ؟

ج – باکتری های ساپروفیت چگونه غذای خود را به دست می آورند ؟

د – لنفوسیت ها چگونه از بدن در برابر بیماری دفاع می کنند ؟

نمونه سؤال نهم

فرضیه چیست ؟

1-هر یک از کارهای زیر بر عهده کدامیک از بخش های سلول می باشد ؟

الف ) ترشح مواد به خارج از سلول

ب ) انتقال مواد به بخش های مختلف سلول

ج ) آزاد کردن انرژی

د ) شناسایی سلول های مجاور

2-به چه دلیل آنزیم ها عمل اختصاصی دارند ؟

3-چه ویژگی هایی برگ را برای انجام عمل فتوسنتز مناسب می سازند ؟ (4 مورد )

4-الف ) چرا خوردن چربیهای گیاهی بهتر از مصرف چربی های حیوانی است ؟

ب ) گوشت گیاهی و گوشت جانوری را  از نظر اسید آمینه با همدیگر مقایسه کنید .

5-هر یک از بیماری های زیر بر اثر کمبود چه موادی حاصل می شود ؟

الف ) شب کوری       ب ) کواشیور کور      ج) کم خونی    د ) کرتینیسم

6-الف ) تقسیم میتوز و تقسیم میوز چه تفاوتی با همدیگر دارند ؟

ب ) سلول تخم چگونه تشکیل می شود ؟

7-اگر خون فردی با سرم ضد A لخته شود ،‌گروه خونی این فرد چیست ؟ با ذکر دلیل

8-DNA چگونه همانند سازی می کند ؟ توضیح دهید .

9-الف ) DNA  چگونه اطلاعات را از نسلی به نسل دیگر انتقال می دهد ؟

ب ) ترتیب استقرار بازهای آلی در یک رشته DNA  به صورت ACGTAGA می باشد . ترتیب بازهای آلی در رشته مقابل آن چگونه است ؟ بنویسید .

10-هر یک از اصطلاحات زیر را تعریف کنید .

الف) زنجیره غذایی :      ب ) جمعیت :       ج ) اکوسیستم :     د ) توالی :

11-الف) هرم انرژی چیست ؟

ب ) چرا به هرم انرژی هرم ماده نیز گفته می شود ؟

12-دو عامل فیزیکی که در عمل پوسیدگی نقش دارد را نام برده و نقش هر کدام را بنویسید .

13-چهار روش که در نگهداری مواد غذایی به کار می رود را نام ببرید .

14-چرخه کربن  را به صورت شکلی ساده نشان دهید .

15-الف ) وقتی گفته می شود که اکوسیستم به نقطه اوج خود رسیده است ، منظور چیست ؟

ب ) خاک چگونه فرسایش پیدا می کند ؟

16-چهار ویژگی مهم برای ویروس ها بیان کنید .

17-الف )ویروس ایدز چگونه به بدن ما آسیب می رساند ؟

این ویروس از چه راه هایی منتقل می شود ؟ (2 مورد )

18-الف ) چرا باکتری ها عمل هاگ سازی را انجام می دهند ؟

ب ) باکتری های ساپروفیت چگونه تغذیه می کنند ؟

19-چگونگی تولید مثل ویروس ها را شرح دهید .

نمونه سوال دهم

1-به ترتیب در روش علمی بعد از مرحله فرضیه سازی دو مرحله بعد کدامند ؟

2-نقش هر یک از اندامک های ریبوزوم و واکوئل در سلول ها چیست ؟

3-واحد سازنده هر یک از مواد آلی زیر چیست ؟

الف ) چربی ها            ب) پروتئین ها

4-آزمایشی طراحی کنید که بتوان در آن تاثیر افزایش دما بر شدت فتوسنتز را بررسی کرد .

5-هر یک زا مواد و ترکیبات زیر چه نقشی در بدن ما بر عهده دارند ؟

الف) قند ها      ب ) چربی ها       ج) سدیم         د ) ویتامین D

6-هر یک از بیماری ها و اختلالات زیر به  دلیل کمبود چه ماده غذایی ایجاد می شوند ؟

الف) راشیتیسم        ب) بری بری          ج) گواتر          د) شب کوری

7-الف) ویژگی های اثر انگشت کدامند ؟

ب) شخصی با گروه خونی A  از چه گروه های خونی می تواند خون دریافت کند ؟

8-توضیح دهید که چرا تعداد کروموزوم ها در طی چندین نسل تولید مثل جنسی افزایش نمی یابد ؟

9-طرز همانند سازی مولکول DNA را همراه با رسم شکل توضیح دهید .

10-تاثیر هر یک از عوامل محیط و وراثت را بر بروز صفات جاندار شرح دهید .

11-هر یک از اصطلاحات زیر را تعریف کنید .

الف) زنجیره غذایی :        ب ) جمعیت :         ج ) هرم انرژی :

12-برای انجام عمل پوسیدگی چه شرایطی لازم است ؟ 4 مورد بنویسید .

13-الف) چرخه کربن را به صورت طرحی ساده نشان دهید .

ب ) در فرآیند شوره برداری در چرخه نیتروژن چه اتفاقی رخ می دهد ؟

14-الف ) توالی چیست ؟

ب ) چه موقع اکوسیستم به حالت اوج خود می رسد ؟

ج  ) از ویژگی های اکوسیستم اوج 2 مورد را بنویسید .

15-الف) بهترین راه کنترل جمعیت آدمی چیست ؟

ب ) تراکم جمعیت چگونه محاسبه می شود ؟

ج ) از بحران های ناشی از افزایش جمعیت 2 مورد بنویسید .

16-الف )اینترفرون چیست ؟

ب ) چرا بیماری ایدز نسبت به سایر بیماری های ویروسی  خطرناکتر است ؟ 2 دلیل

17-چگونگی فعالیت و تکثیر ویروس ها را شرح دهید  .

18-شکل زیر مربوط به یک باکتری است . بخش های مشخص شده  در آن را نامگذاری کنید .

19-الف ) ایمنی را تعریف کنید .

ب ) چرا واکسن ها را در طی چند مرحله زمانی جدا از هم به بدن شخص تزریق می کنند ؟

 

 


 
 
نمونه سوالات تستی فصل 8 زیست شناسی 2 پیش دانشگاهی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

سئوالات درس: زیست شناسی 2 پیش دانشگاهی  

1- اکسیژنی که در فرآیند فتوسنتز از گیاه دفع می شود ناشی از ............... فتوسنتر است.

الف) تجزیه آب در مرحله 1    ب) تجزیه گلوکز در مرحله 1    ج) تجزیه گلوکز در مرحله 2   د) واکنش آب و گلوکز در مرحله 2

2-  کدام یک از موارد زیر از محصولات فرآیند فتوسنتز نمی باشد؟

الف) آب             ب) کربن دی اکسید                       ج) گلوکز                     د) گاز اکسیژن  

3- کاروتنوئیدها به ترتیب کدام نورها را بیش تر جذب و منعکس می کنند؟

الف) سبز و آبی – زرد و نارنجی   ب) سبز و زرد – قرمز و نارنجی   ج) غشای میتوکندری    د) آبی و نارنجی – زرد و قرمز  

4- واکنش های مرحله نوری فتوسنتز در کدام قسمت انجام می شوند؟

الف) فضای داخل تیلاکوئید            ب) غشای تیلاکوئید            ج) غشای میتوکندری            د) استروما  

5- حاصل مرحله تاریکی فتوسنتز کدام است؟

الف) ATP                 ب) NADPH                       ج) قند سه کربنی                     د) استروما  

6- کدام گزینه نادرست است؟

الف) سرعت فتوسنتز با افزایش شدت نور، تا حدی که همه انگیزه ها مورد استفاده قرار گیرند، زیاد می شود.
ب) سطح بهینه ی فتوسنتز هر گیاه به شدت نور، تراکم دی اکسیدکربن و دما بستگی دارد.
ج) افزایش تراکم گازدی اکسید کربن همواره باعث افزایش سرعت فتوسنتز می شود.
د) سرعت فتوسنتز برای هر گیاه دردامنه خاصی از دماهای محیطی، بیشتر است.  

 7- چرخه کالوین مربوط به کدام مرحله از فتوسنتز است و در کدام قسمت انجام می گیرد؟

الف) مرحله 2 – کلروپلاست      ب) مرحله 2 – میتوکندری       ج) مرحله 3 – سیتوپلاسم       د) مرحله 3 – کلروپلاست  

8- افزایش بیش از حد کدام مورد می تواند سرعت فتوسنتز را کاهش دهد؟

الف) رطوبت                    ب) دی اکسید کربن                         ج) دما                 د) شدت نور  

9- به ازای هر مولکول اسید پیروویک در مرحله دوم تنفس سلولی چند مولکول ATP و چند مولکول NADH تولید می شود؟

الف) 1و2                       ب) 1و4                       ج) 2و4                                د) 1و1  

10- به ازای هر مولکول گاز در تنفس هوازی چند ATP به طور خالص تولید می شود؟

الف) 2                  ب) 34                            ج)  38                            د) 72  

11-  برای احیا هر ملکولCO2  در چرخه کلوین نیاز به چند ملکول   ATPو    NADPHبترتیب می باشد؟

 الف) 3  و 2           ب) 2  و 3                        ج)  5 و3                     د)  3 و 1

12-  چه نسبتی از قند های ساخته شده در چرخه کلوین صرف ساخت ترکیبات آلی در خارج از چرخه کالوین می شود؟

 الف) 1/1               ب) 2/1                        ج) 6/5                            د)  6 /  1

13-  برای ساخت یک قند 5 کربنی نیاز به چند بار گردش متوالی چرخه ی کالوین می باشد؟

 الف)   1             ب)     2                         ج)  5                              د)   15

14-  اولین ماده ساخته شده در چرخه کالوین کدام می باشد؟

الف)ملکول قند 3 کربنی       ب) ملکول 3 کربنی        ج) ملکول قند 5 کربنی         د) ملکول 5 کربنی

15-  در کدامیک از گیاهان زیر وضعیت باز و بسته شدن روزنه ها متفاوت با بقیه است؟

الف) کاکتوس                  ب) نیشکر                     ج) ذرت                       د) گندم

16-  در کدام گیاهان زیر ، در اولین گام از تثبیت CO2 اسید 4 کربنی ایجادمی شود؟

الف) نیشکر و گندم            ب) نیشکر و ذرت           ج) ذرت و چغندر         د) گندم و کاج

 

 

17-  در چرخه کربس هنگام تبدیل کدام یک از مواد زیر به یکدیگر ،ماده پر انرژی تولید نمی گردد؟

 الف)ماده 6 کربنی به 5 کربنی                                 ب) ماده 5 کربنی به 4 کربنی  

ج) ماده 4 کربنی به 4 کربنی دیگر                         د) ماده 4 کربنی به 6 کربنی

18-  در چرخه کربس بازای ورود  هر ملکول  استیل کوآنزیمA ، چند ملکولATP  و    NADHبترتیب تولید می شود؟

 الف) 1و1                    ب)  1 و 3                     ج)  3 و 1                      د)   3 و 3

19-  بازای هر ملکول پیروات در تنفس هوازی ، چند ملکول CO2 تولید می  شود؟

  الف)  1                    ب)  2                            ج)    3                           د)   6

20-  در چرخه کربس کدام یک هم تولید و هم مصرف می شود؟

 الف) پیروات             ب) استیل کوآنزیم  A        ج) بنیان استیل                   د) اسید سیتریک

21-  در زنجیره انتقال الکترون  NAD+ …………… می شود.

الف) مصرف             ب) تولید                       ج) اکسید                         د) احیا

22-  کدام ملکول در زنجیره انتقال الکترون نقش آخرین پذیرنده ی الکترون را دارد؟

الف)   NAD+        ب)    FAD+                ج) اکسیژن                       د)   NADP+

23-  بازای ورود هرNADH  به زنجیره انتقال الکترون چند ملکول آب ، تولید یا مصرف می شود؟

الف) 1 مولکول تولید         ب)   1 مولکول مصرف            ج) 2 مولکول  تولید               د)  2 مولکول مصرف

24-  از اکسیداسیون کامل هر ملکول پیروات چند ملکول NADH  و FADH2 بترتیب تولید می شود؟

الف)  4 و2           ب)    2و 4                     ج)   1 و 4                              د)   4 و1

25-  از اکسیداسیون هر ملکول کلوگز چند ملکول  NADH و  FADH2 بترتیب تولید می شود؟

الف)  8 و 4        ب)   8 و2                            ج)   10 و 2                          د)  10 و 4

26-  چند پروتون برای تشکیل کامل ملکول های پر انرژی در چرخه ی کربس لازم است؟

الف) 4            ب) 6                                 ج) 8                                د) 16

27-  محصول نهایی در تخمیر الکلی کدام است؟

 الف) CO2و  H2O      ب) H2O  و الکل            ج) CO2 و الکل        د)  پیروات و ATP

28-  در تخمیر الکلی از هر گلوکز چند ملکول ATP تولید می شود؟

 الف) 2                          ب) 4                        ج) 6                           د) 8

29-  کدام فرآیند در سلول های هوازی و بی هوازی مشترک می باشد؟

 الف) چرخه ی کربس        ب) تخمیر الکلی           ج) تولید استیل کوآنزیم  A         د) گلیکولیز

30-  در کدام فرآیند CO2 تولید نمی شود؟

الف) چرخه کربس و گلیکولیز                                         ب) تبدیل پیروات به استیل و زنجیره انتقال الکترون 

ج) چرخه کربس و تخمیر الکلی                                        د) گلیکو لیز و تخمیر لاکتیکی

31-  فتوسیستم  Iو   IIبترتیب کمبود الکترونی خود را چگونه جبران میکنند؟

 الف)فتوسیستم  IIو آب             ب) آب و فتوسیستم  I                ج) آب و آب           د) فتوسیستم  IIو فتو سیستم I

32-  در مرحله نوری فتوسنتز کدام مواد تشکیل می گردند؟

 الف) O2,ATP,H2O                                                    ب)O2,ATP,NADPH      

ج)  ADP, CO2, NADPH                                          د) CO2, O2, NADPH 

33-  کدام ملکول الکترون های پر انرژی را برای ساخت پیوند های کربن- هیدروژن در مرحله ی سوم فتوسنتز فراهم می کنند؟

الف)  ATP               ب)  NADP+                      ج)    NADPH              د)  ADP

34-  انرژی لازم برای تلمبه کردن یون هیدروژن به درون تیلاکوئید از کجا تامین میشود؟

الف)   ATP             ب)  NADPH                      ج)    NADP+               د)   نور خورشید

35- در زنجیره انتقال الکترون  فتو سنتز گیرنده نهایی الکترون کدام است؟

 الف)   ATP          ب) ADP                              ج)  NADP+               د)  NADPH

36-  محل فتوسیستم های I و II  کدام بخش کلروپلاست می باشد؟

الف) سطح خارجی تیلاکوئید          ب) سطح داخلی غشای داخلی           ج) استروما         د) درون غشای تیلاکوئید

37-  در مورد ساخت ملکولهای   ATP وNADPH  کدام گزینه درست نمی باشد؟

 الف) در مرحله اول فتوسنتز تولید نمی شوند               ب) پس از ساخته شدن به درون تیلا کوئید رها می شوند

  ج) انرژی لازم را برای ساخت ترکیبات آلی ذخیره می کنند   د) هر کدام در یک زنجیره انتقال الکترون ساخته می شوند

38-  فرآیند تثبیت  CO2 در کدام بخش کلروپلاست انجام می گیرد؟

 الف) غشای داخلی کلروپلاست       ب) غشای خارجی کلروپلاست        

ج) ماده زمینه کلروپلاست           د) غشای تیلاکوئید

39-  اولین گام در چرخه کلوین کدام است؟

الف) ترکیب دی اکسید کربن بک ماده سه کربنی                 

ب) ترکیب دی اکسید کربن بک ماده 5کربنی و تولید ماده 6کربنی

 ج) ترکیب دی اکسید کربن بک ماده 5کربنی و تولید 2 ماده 3 کربنی       

د) ترکیب دی اکسید کربن بک ماده 4 کربنی

40-  برای ساخت یک ملکول قند 3 کربنی بترتیب نیاز به چند ملکول    ATPو NADPH  در چرخه کلوین می باشد؟

 الف) 3 و2        ب) 2و 3         ج) 9 و 6         د) 18 و 12

 


 
 
سئوالات درس: زیست شناسی 2 پیش دانشگاهی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱:۱٩ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

  

در مورد تنفس به سوالات زیر پاسخ دهید :

الف ) مرحله گلیکولیز در کدام قسمت سلول انجام می شود ؟

ب) به ازای یک مولکول پیروات در میتوکندری چند  آزاد می شود ؟

ج) به ازای یک مولکول گلوکز چند مولکول ATP به طور مستقیم در چرخه کربس تولید می شود ؟ 

د ) گیرنده نهایی الکترون در تنفس چه نام دارد ؟

در مورد گلیکولیز به سوالات زیر پاسخ دهید :

الف- فرایند گلیکولیز را تعریف کنید.

 ب- محصول نهایی گلیکولیز چیست ؟

ج- گیرنده الکترون در گلیکولیز چه ماده‌ای است ؟

الف-  به چند روش در سلول ATP تولید می شود ،نام ببرید.

ب- فتو سیستم های  Iو II کمبود الکترونی خود را چگونه جبران می کنند؟

چرا تنفس نوری مخالف با تولید کنندگی فتوسنتز در نظر گرفته می شود ؟

دو تفاوت تنفس نوری با تنفس سلولی را بنویسید.

چه عواملی باعث افزایش تراکم H درون تیلاکوئید می شوند ؟

باتوجه به شکل زیر به سوالات زیر پاسخ دهید:

الف- طرح زیر کدام نوع تخمیر را نشان می دهد ؟                          

ب- طرح زیر را کامل  کنید؟

 

طرح زیر چرخه ی کربس وترکیبات اصلی آن را با حروف (A-B-C-D-E-F  ) نشان می دهد،باتوجه به آن به سوالات زیر پاسخ دهید:

الف- کدام واکنش انرژی بیش تری تولید می کند؟

ب- کدام واکنش انرژی کم تری تولید می کند؟

ج- درکدام واکنش ها CO2 تولید می شود؟

د- نام ترکیب F  چیست ؟

 

الف- هر کدام از شکل های زیر مرحله ی تثبیت  CO2 مربوط به کدام نوع از گیاهان رانشان می دهند ؟

ب- قسمت های مشخص شده را نامگذاری کنید؟

                                   

« موفقیت شما آرزوی قلبی ماست »                                ف8 ازص 198 تاص229

 


 
 
سئوالات درس: زیست شناسی 1 پایه: دوم تجربی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

  

هر یک از گیاهان زیر برای کاهش تعرق چه سازشی پیدا کرده اند؟

الف- گیاهان اقلیم های سرد و خشک مانند کاج  (     )     ب- گیاه تیره گل ناز  (      )

الف- محل قرار گرفتن روزنه های آبی درهریک ازگیاهان زیر را بنویسید؟  

لادن (       )         تیره ی گندم (      )       گوجه فرنگی (       )

ب- دو ویژگی روزنه های آبی را بیان کنید؟  

الف – تعرق را تعریف کنید؟

 ب- سه راه انجام تعرق رابیان کنید؟

لایه های پوست ریشه را به ترتیب ازخارج به داخل نام ببرید؟

عوامل موثردر حرکت آب در گیاهان کدامند؟ (4مورد)

الف- تعریق چیست ؟

ب-  پدیده تعریق از چه طریقی انجام می شود؟

درمورد نوار(حلقه)کاسپاری به سوالات زیر پاسخ دهید؟

الف-  در کدام لایه ریشه تشکیل می شود.

ب- جنس آن چیست؟

ج- نقش آن را بنویسید؟

دونیروی فیزیکی که درباز شدن روزنه ها توسط سلول های نگهبان روزنه موثرند کدامند؟       

الف- جهت بررسی ترکیبات شیره ی پرورده از کدام جانور استفاده می شود ؟

ب – چگونگی استفاده از این جانوربرای بررسی ترکیبات شیره ی پرورده را شرح دهید ؟

چرا حرکت ترکیبات آلی در گیاهان نسبت به حرکت آب پیچیده تر است؟ ( دو دلیل)

آب برای عبور از عرض ریشه از چه مسیر هایی استفاده می کند. نام ببرید؟

الف) چها مرحله ی مدل مونش (جریان فشاری) را به ترتیب بنویسید؟

ب- عوامل کاهش دهنده و افزایش دهنده ی پدیده حبابدارشدگی چیست؟ ( هرکدام یک مورد)

عامل کاهش دهنده  (             )  عامل افزایش دهنده  (             )

موفق باشید                ف6 – ازص90 تاص99


 
 
سئوالات علوم زیستی همراه با پاسخ فصل هشتم
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

میکروب چیست؟روی پوست ،درون دهان و روده ی ما ،جانوران بسیار ریزی زندگی می کنند که بدون میکروسکوپ دیده نمی شوند به این جانداران میکروب می گویند .میکروب: جانداران میکروسکوپی

نکته : میکروب ها چنان کوچکند که هزاران عدد از آنها در نوک یک سوزن جا می گیرند .

نکته : دنیای جانداران میکروسکوپی چنان وسیع است که شاخه از علوم زیستی به نام میکروب شناسی به مطالعه آنها اختصاص دارد .

میکروب شناسی چیست؟ شاخه‌ای زیست شناسی است که مطالعه و بررسی میکروب‌ها می پردازد .

جانداران (عوامل) بیماری زا:باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها بعضی از آغازیان و بعضی از کرم‌های انگلی

بیماری واگیر:بیماری‌هایی که از طریق انسان یا جانداران دیگر به شخصی سرایت می‌کند و عامل انتقال آن موجود زنده است .

اجزای پیکر ویروس کدامند؟1ـ بخش اصلی اسید نوکلئید (DNA) 2ـ بخش پوشش (پروتئین)

مهمترین ویژگی ویروس‌ها:1- ویروس ها ساختار سلولی ندارند2ـ میزبان اختصاصی دارند .

3ـ همه‌ی آن ها برای تولید مثل حتماً باید وارد سلول‌ها شوند ( ویروسها انگل اجباری هستند)

4ـ ویروس‌ها به اندازه‌ی کوچک‌اند که با میکروسکوپ‌های نوری دیده نمی‌شوند وبرای مشاهده ی ویروس‌ها باید از میکروسکوپ الکترونی استفاده کرد .

در هنگام آلودگی ویروس وضعیت سلول های بدن میزبان به چه صورت خواهد بود؟بسیاری از ویروس ها پس از ورود به سلول‌های بدن میزبان فعالیت‌های سلول را تغییر می‌دهند و در نتیجه سلول نمی‌تواند به زندگی عادی خود ادامه دهد .

یک نمونه از ویروس‌های غیرفعال در بدن : ویروس تبخال

سلول‌های بدن در برابر ویروس ها چه ماده‌ای تولید می‌کند جنس این ماده چیست وظیفه آن را بنویسید؟

اینترفرون - پروتئین - اینترفرون به سلول‌های سالم که هنوز ویروس به آن‌ها حمله نکرده است می‌چسبد و آن سلول‌ها را نسبت به ویروس ها مقاوم می‌کند .

ویروس ها در چه شرایطی آثار حیاتی ندارند؟ وقتی وارد سلول می شوند زنده اند و زمانی که از سلول خارج می شوند غیر زنده اند و آثار حیاتی ندارند.

مراحل تولید مثل ویروس را بیان کنید؟ چسبیدن ویروس به سلول میزبان – ورود ماده DNA – تکثیر DNA      ساخت پوشش در اطراف خود – پاره شدن دیواره ی سلول و از بین رفتن سلول میزبان

در هر یک از بیماری های ویروسی زیر به چه سلول هایی آسیب می بینند ؟

ایدز-------------------------------------------------- گلبول های سفید

سرماخوردگی ---------------------------------------- بینی و حلق

زگیل ، تبخال ، آبله مرغان ، سرخک  --------------- پوست

آنفلوآنزا ، ذات الریه --------------------------------- شش ها

هپاتیت ( یرقان ویروسی ) --------------------------- کبد

اوریون ---------------------------------------------- غده های بزاقی

فلج اطفال ------------------------------------------- سلول های عصبی مغز و نخاع

موارد استفاده از ویروس ها را بیان کنید ؟ 

1- کنترل تعداد حشرات مضر از راه بیمار کردن آنها توسط ویروس ها

2- تحقیق درباره DNA  وکارهای آن در سلول

3- کنترل بیماری های ویروسی از راه تهیه واکسن از بعضی ویروس ها

شایع ترین بیماری ویروسی چه نام دارد و علائم آن و راه انتقال آن را بنویسید ؟ سرماخوردگی  - آب ریزش از  بینی و گرفتگی آن ، سوزش گلو ،تب خفیف و گاهی اسهال خفیف از علایم این بیماری هستند – راه انتقال سرماخوردگی تنفس هوای آلوده به ویروس و نیز مالیدن دست آلوده به ویروس ، به چشم ها ، یا بینی است.

برای پیشگیری از بیماری سرماخوردگی رعایت چه نکاتی لازم است ؟ 1- هنگام سرماخوردگی ، حداقل هنگام سرفه یا عطسه کردن ، یک دستمال جلودهان و بینی خود قرار دهیم تا از انتقال آن به دیگران کنیم. 2- دستهای خود را قبل از مالیدن به چشم ، یا بینی و غذا خوردن ، با آب و صابون خوب بشوییم.  3- از حوله و وسایل شخصی دیگران استفاده نکنیم.

در مورد بیماری سرماخوردگی در چه مواردی باید به پزشک مراجعه کرد و درمان جدی لازم است ؟

1- تب شدید2- بدتر شدن حال بیمار 2 یا 3 روز پس از آغاز بیماری3- ادامه سرفه تا 10 روز پس از آغاز بیماری4- گلو درد شدید ، قرمز و چرکی شدن لوزه ها5- گوش درد

باکتری چیست ودر کجا زندگی می کند ؟ باکتری ساده ترین موجودات زنده هستند که ساختار سلولی دارند ودر محیط هایی از قبیل خاک ،آب ، داخل یا روی بدن جاندار زندگی می کنند.

تولید مثل در باکتری را شرح دهید؟بیشتر باکتری ها در فاصله 20 دقیقه به حد اکثر رشد خود می رسند و قادربه تولید مثل می شونددر شرایط محیطی مساعد باکتری با سرعت زیادی تکثیرحاصل می کند .مثلا یک باکتری بعد از 20 دقیقه تبدیل به دو باکتری می شود20دقیقه بعد از آن از دو باکتری 4 باکتری به وجود می آید وبه همین ترتیب تعداد باکتری ها به 8-16-32-64-128-256 و...می رسد.

روش تولید مثل باکتری چیست؟ کدام باکتری قدرت تولید هاگ درونی دارد؟تقسیم دوتایی - باکتری کزاز

هاگ سازی چیست؟راهی برای زنده ماندن باکتری ها در محیط نامساعد

نکته:بیشتر باکتری ها درمحیطی بهتر زنده می مانندکه علاوه بر دارا بودن غذا گرم ومرطوب باشد.

 هاگ درونی چیست؟پوسته ای سخت است که در داخل دیواره باکتری تشکیل می شود.

هاگ درونی باکتری هارادرچه شرایطی حفظ می کند؟ درشرایط نامساعد مانند گرمای شدید ،خشکی هوا وانجماد.

باکتری های ساپروفیت وباکتری های انگل را از لحاظ تغذیه مقایسه کنید؟بعضی از

باکتری ها غذای خود را از مواد بی جان مانند گوشت، شیر،مواد قندی وسایر فرآورده های غذایی ما نیزاجساد جانداران می گیرند این قبیل باکتری ها سا پروفیت هستند اما اگر غذای باکتری از بدن گیاه یا جانور زنده تامین شود باکتری انگل نام دارد.

نکته:بیشتر بیماری های واگیر توسط باکتری های انگل تولید می شوند.

دوخط دفاعی بدن علیه عوامل بیماری زا : 1- پوست ولایه مخاطی (جلو گیری از ورود عوامل بیماری زا )

2- گلبول های سفید خون(هنگامی که عوامل بیماری زا وارد بدن می شود فعالیت آنها شروع می شود)

چرا معمولا بریدگی های عمیق خطرناک تر از زخم های وسیع اما سطحی اند؟زیرا میکروب ها از این راه بهتر به اعماق پوست می رسند.

روش بند آمدن خون را در بریدگی های  مختصر و وسیع را با هم مقایسه کنید؟در بریدگی های مختصر پلاکت ها دور هم جمع می شوند و جلوی خون ریزی را می گیرند همچنین در این نوع پوسیدگی مویرگ ها آسیب می بینندولی در بریدگی وسیع ایجاد لخته خون در محل بریدگی جلوی خونریزی را می گیرد ودر این نوع بریدگی ها آسیب می بینند.

راههای دفاعی بدن در برابرمیکروب هارانام ببرید؟گلبول های سفید- لخته خون- اشک-  چربی – عرق- بزاق – ترشحات مخاطی دستگاه گوارش ودستگاه تنفس- اسیدکلریدریک معده

انواع گلبول های سفیدرانام برده ونقش هرکدام رابنویسید؟: لنفوسیتها ← ترشح پادتن- فاگوسیتها←ایجاد پاهای کاذب(بیگانه خاری یا خوردن میکروبها)

منظور از عمل اختصاصی پادتن ها چیست مثال بزنید؟پادتنها انواع مختلفی دارند و هر کدام فقط روی ماده ی ویژه ای تاثیر می گذارند به همین علت گفته می شود که عمل پادتن ها اختصاصی است . مثلا پادتنی که برعلیه باکتری حصبه ترشح می شود اثری روی باکتری مولد ذات الریه ندارد.

وظایف پادتن ها : 1-غیر فعال کردن میکروب2- خنثی کردن سم میکروبها3- آسان کردن کار فاگوسیت ها

منظور از پاسخ ایمنی اولیه چیست؟پاسخ حاصل از تزریق واکسن در نوبت اول که ایمنی کوتاه مدتی ایجاد می کند

منظوراز پاسخ ایمنی ثانویه چیست؟ پاسخ حاصل از تزریق واکسن درنوبت های دوم به بعد موجب ترشح پادتن بیشتری می شود و ایمنی دراز مدتی ایجاد کند

واکسن چیست؟میکروب کشته شده یا ضعیف شده یک بیماری است که دستگاه ایمنی بدن را تحریک می کند

روشهای شیمیایی مبارزه با میکروبها رانام ببرید؟ شیمی درمانی و استفاده از آنتی بیوتیک

ازروش پرتودرمانی درچه مواردی استفاده می شود؟برای معالجه ی بعضی بیماریها مانند سرطان ازپرتوهای رادیو اکتیو استفاده می شوداین پرتوها سلول های بیمار را ازبین می برد

مزیت استفاده از آنتی بیوتیک ها چیست؟باکتری را ازبین می برد ولی به سلول بدن آسیب نمی رسانند

 شیمی درمانی به چه منظورصورت می گیرد؟به منظور کشتن میکروب ها وارد بدن می شوند.

 


 
 
هنرنمایی با میوه !
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

هنرنمایی با  میوه  !

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_49.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_02.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_09.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_10.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_12.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_13.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_14.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_17.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_18.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_20.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_21.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_22.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_23.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_24.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_25.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_26.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_27.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_31.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_33.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_35.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_36.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_37.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_39.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_41.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_43.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_45.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_47.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_50.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_51.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_52.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_53.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/food_and_egg_art_54.jpg

 

 


 
 
هنرنمایی با غذا !
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

هنرنمایی با  غذا !

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_01.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_02.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_03.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_04.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_05.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_06.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_07.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_08.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_09.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_10.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_11.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_12.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_13.jpg

http://persianfun.dalahooo.ir/pfun/90/1/egg-foods-fruits/hilarious_art_using_640_14.jpg


 
 
تصاویر دیدنی از نقاشی های 3 بعدی در پیاده رو ها
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویر دیدنی از نقاشی های 3 بعدی در پیاده رو ها رادرادامه مطلب ببینید


 
 
امید در موقعیتهای دشوار زندگی
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 
 
 


روشهای شگفت انگیز برای یافتن امید در موقعیتهای دشوار زندگی

 وقتی زندگی بر وفق مرادتان است امید داشتن کار سختی نیست. اما وقتی این روزگار مشکلاتی را بر سر راهتان قرار می‌دهد هم می‌توانید امیدوار باشید. خوشبختانه، امیدی که خداوند به ما ارزانی می‌کند بیش از یک احساس ساده است: امید واقعیت وجود خداوند در کنار شماست. این امید را می‌توانید در هر موقعیتی احساس کنید—حتی وقتی سلامتیتان به خطر می‌افتد، کارتان را از دست می‌دهید، همسرتان ترکتان می‌کند یا هر مشکل دیگری برایتان اتفاق می‌افتد. می‌خواهیم به شما نشان دهیم چطور می‌توانید همیشه امیدوار باشید.

 بیهوده زندگی نکنید، مشتاق باشید.

اجازه ندهید موقعیت‌های سخت و پیچیده کاری کند که نتوانید از هر لحظه زندگیتام لذت ببرید. بدانید که حتی زمان‌هایی که زندگی سخت می‌شود، خیلی بیشتر از فقط تحمل کردن آن موقعیت از دستتان برمی‌آید. وقتی به یاد می‌آورید که زندگی نعمتی از جانب خداست، می‌توانید حتی در سخت‌ترین شرایط تا آخرین حد از زندگیتان لذت ببرید. از خدا بخواهید که کمکتان کند حضورش را حس کنید و وقتی او را نزدیک خود حس کردید از این احساس زیبا لذت ببرید. دعا کنید خداوند ذهنتان را آزاد کند تا افکار و احساسات مثبت پیدا کنید و بتوانید از زندگی حتی در شرایط سخت لذت ببرید.

 اعتماد کنید.

وقتی اتفاقی در زندگیتان می‌افتد، با شکایت کردن نزد خداوند یا اعتراض به او واکنش ندهید. درعوض، به خدا اعتماد کنید و بدانید که او حتی در اتفاقات بد نیز خیر و صلاح شما را می‌خواهد. به یاد داشته باشید که خداوند کامل است، بنابراین از هر اشتباهی مبراست و هر تصمیمی که می‌گیرد در جهت نیک است. اگر اجازه داده است اتفاق بدی برای شما بیفتد، بدانید که حتماً دلیلی پشت آن است.

 از مشکلاتتان درس بگیرید.

خداوند به شما اجازه می‌دهد موقعیت‌های سخت را تجربه کنید تا بتوانید یاد بگیرید عمیق‌تر به او عشق بورزید و اعتماد کنید، بالغ‌تر شوید و شخصیتتان محکم‌ترشود. به خاطر داشته باشید که خداوند بیشتر مشتاق روحانیت شماست تا خوشبختی موقتیتان زیراکه روحانیت به شما کمک می‌کند یاد بگیرید چه چیز به نفع شماست. از خدا بخواهید کمکتان کند همه چیز را از دیدگاه او بتوانید ببینید. اجازه بدهید مشکلاتتان به شما هر چه که خدا می‌خواهد را یاد بدهد. وقتی مشکلات برایتان اتفاق می‌افتد سعی کنید به آنچه که ببشتر اهمیت دارد—ارزش‌های معنوی—فکر کنید تا بتوانید در این فرایند قوی‌تر شوید.

 درمقابل وسوسه گناه مقاومت کنید.

برای فرار کردن از درد و رنج موقعیت‌های سخت به کارهای گناه‌ آلود روی نیاورید. اینکار فقط درد و رنجتان را بیشتر می‌کند. درعوض، دعا کنید خداوند به شما قدرتی دهد تا دربرابر این وسوسه‌ ها مقاومت کنید.

 وقتی دیگران نظاره ‌تان می‌کنند، آنها را به ایمان دعوت کنید.

وقتی درگیر موقعیت‌های سخت می‌شوید، دیگران نگاهتان می‌کنند تا ببینند چطور با این موقعیت‌ها برخورد می‌کنید. اگر با حفظ ایمان به این موقعیت‌ها واکنش دهید، آنها هم به سمت خداوند کشیده می‌شوند چراکه به آنها نشان می‌دهید ایمان واقعی در عمل چه شکلی دارد. پس به جای شکایت درمورد مشکلاتتان  یا به خطر انداختن ارزش‌هایتان، از خداوند بخواهید نور رحمتش را بر زندگیتان بیندازد و شخصیتتان را طوری نشان دهد که دیگران بفهمند رابطه با خداوند چه شکل و صورتی می‌تواند داشته باشد.

 چیزی را بخواهید که خداوند برایتان می‌خواهد.

اشتباه نکنید، تصور نکنید اگر هر چه که از خدا می‌خواهید را به شما نمی‌دهد پس خداوند نگران و مراقب شما نیست. بدانید که خداوند آنقدر دوستتان دارد که هر چه لازم داشته باشید را به شما می‌دهد، حتی اگر آن چیزی نباشد که خودتان می‌خواهید. به خاطر داشته باشید که به خاطر دیدگاه محدودی که درمقایسه با دیدگاه نامحدود خداوند، نسبت به زندگی دارید، گاهی چیزهایی طلب می‌کنید که به ظاهر خوب می‌رسد اما ممکن است به ضررتان باشد. به این واقعیت اعتماد کنید که خداوند می‌داند به چه نیاز دارید تا زندگی فوق‌العاده داشته باشید. از خدا بخواهید امیالتان را درجهت میل و خواسته خود قرار دهد.

 ر ترستان غلبه کنید.

مهم نیست که در چه موقعیتی گیر کرده باشید، نباید بترسید چراکه خداوند همیشه با شما خواهد بود و همیشه خیر و صلاح شما را مد نظر خواهد داشت. هر زمان که ترس وارد زندگیتان شد، به خدا روی بیاورید و از او کمک بخواهید تا موقعیتتان را بهبود بخشد.

 بهشت را در خاطر داشته باشید.

همه آنچه که پس از این دنیا در بهشت منتظر شماست را به یاد داشته باشید. بگذارید انتظار لذت‌هایی که در بهشت از آن شما خواهد بود، برای غلبه بر مشکلات زندگی به شما انگیزه و ایمان دهد. وقتی به بهشت فکر می‌کنید، ذهنتان را به آنچه که واقعاً اهمیت دارد متمرکز کنید و اجازه ندهید چیزی باعث شود نتوانید بیشترین بهره را از زندگی ببرید.

 ناامید نشوید.

هر زمان که احساس کردید امیدتان را از دست می‌دهید، از خدا بخواهید امیدی تازه به شما بدهد تا بتوانید با ایمان کامل به مسیرتان ادامه دهید و با موقعیت‌های سخت زندگی برخورد کنید. مطمئن باشید که خداوند پاداش صبر و تحمل شما را خواهد داد. هر زمان که نیاز به امید بیشتر داشتید، روی او حساب کنید.


 
 
تصاویری شگفت انگیز از اعماق دریا
نویسنده : خضر حمزییان مطلق - ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ اردیبهشت ۱۳٩٠
 

تصاویری شگفت انگیز از اعماق دریا

 
 


 

اعماق اقیانوس مناسب ترین محل برای زندگی بزرگترین مخلوقات زمین است که در این مناطق دورافتاده عروسهای دریایی، نهنگها، ستاره های دریایی عظیم و سایر جانوران غول پیکر خود را از چشم انسان پنهان می کنند.

عروسهای دریایی عظیم الجثه، نهنگها و سخت پوستان غول پیکر، بزرگترین موجودات روی زمین هستند.

بهترین زیستگاه این حیوانات عظیم الجثه اعماق اقیانوسها است. هرچند در برخی موارد این حیوانات به آبهای سطح می آیند و در قاب دوربین عکاسان طبیعت جاوادانه می شوند.

مجله "نشنال جغرافی" در گزارشی، گزیده از زیباترین تصاویر این غولهای دریایی را منتشر کرده است.

 

عروس دریایی یال شیری
 
این جانور با نام علمی Cyanea capillata بزرگترین گونه عروس دریایی است که قطر بدن آن می تواند به دو متر و طول پاهایش به 15 متر برسد.
 
 

 

کوسه نهنگی
 
کوسه نهنگی یا Rhincodon typus بزرگترین گونه در میان ماهیها و کوسه ها است که طول آن می تواند به 12 متر برسد. اما این غول مهربان برخلاف داستانهایی که درباره اش گفته می شود تنها از پلانکتونها و ماهیهای کوچک تغذیه می کند. بی شک با این ماهی عظیم در داستان پینوکیو آشنا شده اید.
 
 

 

ستاره دریایی غول آسا
 
قطر گونه ستاره دریایی Pisaster giganteus می تواند به نیم متر برسد. قلمر این جانور عظیم در آبهای آمریکای شمالی از جنوب کالیفرنیا تا بریتیش کلمبیا در کانادا است.
 
 

 

خرچنگ غول پیکر ژاپنی
 
Macrocheira kaempferi که در این تصویر با نور پروژکتورهای زیردریایی روشن شده است به عنوان بزرگترین جانور مفصل دار زنده شناخته می شود. این خرچنگ یک گونه بسیار بسیار قدیمی و در واقع نوعی فسیل زنده است. طول این حیوان می تواند به 3 متر برسد.
 
 

 

نهنگ آبی (blue whale)
 
این نهنگ یا Balaenoptera musculus بزرگترین حیوانی است که تاکنون بر روی زمین زیسته است. این حیوان در زمان تولد حدود 7.6 متر طول دارد و در بزرگسالی به 33 متر طول و بیش از 180 تن وزن می رسد.
 
 

 

جنگجوی پرتغالی
 
Physalia physalis که همچنین با عنوان "جنجگوی پرتغالی" نیز شناخته می شود اغلب با عروس دریایی اشتباه گرفته می شود. اما درحقیقت این جانور که از رده آب سانان است از یک کلونی از ارگانیسمها ساخته شده است. بازوهای این جانور غول پیکر در زیر آب به 50 متر نیز می رسد. اما به طور متوسط طول آن 10 متر است.
 
 

 

نهنگ تیغ باله
 
Balaenoptera physalus  دومین جانور بزرگ زمین است. طول این نهنگ می تواند به 25 متر در نرها و 27 متر در ماده ها برسد.
 
 

 

جورپای غول پیکر
 
درحالی که طول خویشاوندان ساحل نشین این جورپا به زور به چند سانتیمتر می رسد، Bathynomus giganteus یک سخت پوست بزرگ است که طول آن می تواند به نیم متر و وزن آن به 2 کیلوگرم برسد.
 
 

 

کوسه سفید
 
با بیش از 4 متر و نیم طول، Carcharodon carcharias بزرگترین ماهی شکارچی زنده است.
 
 

 

حلزون غول پیکر
 
این حلزون، بزرگترین نرم تن زمین است. Tridacna gigas می تواند به 120 سانتیمتر طول و بیش از 220 کیلوگرم وزن برسد.