دم مارمولک از سمی بودنش تا اینکه قدرت هوشیاری داشته باشد

محققان طی مطالعه بر روی خصوصیات فیزیکی مارمولک ها اعلام کردند دم این جانداران پس از جدا شدن از بدن از خصوصیاتی برخوردار است که تنها در صورت داشتن ذهنی مجزا قابل توضیح خواهند بود.

گونه های متعددی از مارمولک ها نه تنها قادرند برای گیج کردن مهاجمان دم خود را از بدن جدا کنند بلکه حرکات دم آنها پس از جدا شدن نشان می دهد این عضو از اندام مارمولکها دارای ذهن مخصوص به خود است.

محققان کانادایی دانشگاه کالگاری دریافتند دم جدا شده مارمولک های لئوپارد تنها از واکنشهای مداوم و ریتم دار برخوردار نیست بلکه دارای حرکات پیچیده ای مانند حرکات پرشی تا ارتفاع سه سانتیمتری است.

این حرکات به واسطه بخشی هماهنگ کننده در نخاع درون دم کنترل می شوند سیگنالهایی که این حرکات را کنترل می کند از انتهای دم آغاز شده و نشان می دهد نوعی مرکز کنترل کننده در این قسمت از اندام قرار دارد. سیگنالهای مرکز کنترل معمولا تحت پوشش مغز مارمولک قرار دارند تا زمانی که جاندار تصمیم به جدا کردن دم خود بگیرد.

به گفته دانشمندان باور کردنی ترین تئوری برای توضیح این پدیده این است که دم جدا شده بر اساس حسگرهای محیطی که بر روی سطح آن قرار دارد از خود واکنش نشان می دهد و در جهات و اشکال خاصی باعث حرکت کردن عضو جداشده بدن مارمولک می شود.

بر اساس گزارش سی بی سی ، مطالعه بر روی سیستم عصبی دم مارمولک ها نشان می دهد این اندام می تواند به عنوان نمونه ای مناسب برای انجام مطالعات عملکردهای پیچیده عصبی نخاع در هنگام عدم حضور سیگنالهای مغزی به شمار رود، شرایطی که هنگام قطع نخاع در موجودات به وجود می آید. 

درمان دیابت دردهان مارمولک

 

متخصصان موفق شدند ؛ با استفاده از بزاق نوعی مارمولک، دارویی برای بهبود دیابت نوع دوم تولید کنند که تا سال آینده وارد بازار می‌شود.

به گزارش ایسنا ، ‌این دارو تزریقی است و می‌تواند مقدار قند را در مبتلایان به دیابت نوع دوم کنترل کرده و وزن آنها را نیز کاهش دهد.

براساس این تحقیق ، داروی جدید بی یتا نام دارد و از بزاق مارمولک گیلا گرفته شده است. این مارمولک در مناطق جنوب غرب آمریکا زندگی می‌کند و سمی‌است.

گفتنی است که بی یتا نخستین دارو در طیف جدید داروهای ضد دیابتی است که از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا نیز تایید شده است اما پژوهشگران تاکید کرده‌اند که داروی جدید فقط برای بهبود دیابت نوع دوم کاربرد دارد. پژوهشگران اعلام کردند که نوع جدید این دارو سال آینده وارد بازار خواهد شد.

برخلاف دیابت نوع اول که ترشح انسولین وجود ندارد در دیابت نوع دوم تولید انسولین از ‌سلول‌های بتا در غده پانکراس یا همان لوزالمعده به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد و برای این‌که داروی بی‌یتا بتواند عمل کند و موثر واقع شود وجود ‌سلول‌های بتا ضروری است.

هورمون انسولین که در این ‌سلول‌ها تولید می‌شود می‌تواند گلوکز را در بدن به انرژی تبدیل کند.

گفتنی است که داروهای دیابت اغلب باعث چاقی بیماران می‌شوند و خطر حمله قلبی و سکته مغزی افزایش می‌یابد اما داروی جدید با قابلیت کاهش وزن بیمار، این عارضه جانبی را ندارد.