حشرات

مورچه بهترین متخصص درکشاورزی

کشف جدید دانشمندان مشخص کرده است که مورچه ها میلیونها سال پیش از انسانها بر روی زمین کشاورزی می کرده اند. البته این پایان داستان نیست چون گونه ای از آنها به عنوان قدرتمندترین گیاه خوار تاریخ زمین شناخته شده است. 

کشف جدید دانشمندان مشخص کرده است که مورچه ها میلیونها سال پیش از انسانها بر روی زمین کشاورزی می کرده اند. البته این پایان داستان نیست چون گونه ای از آنها به عنوان قدرتمندترین گیاه خوار تاریخ زمین شناخته شده است. 

اسرار زیستی پشه خانگی

دنیای پر رمز و راز حشرات گاهی می‌توان نمونه‌های بسیار جالبی را مشاهده کرد که علاوه بر داشتن ظاهری زیبا و ظریف، عملکرد‌های خاصی نیز داشته و برای انسان‌ها نیز فوایدی به همراه دارند. در حالی که گروهی از آنها مهمترین عوامل بیماری‌زا به شمار می‌روند و زندگی انسان‌ها را به خطر می‌اندازند. پشه‌ها نمونه‌ای از این حشرات پرمخاطره هستند و بیش از 2500 گونه از آن شناسایی شده است و می‌توان آن‌ها را در شرایط مختلف همانند ارتفاعات 4600 متری و 1200 متری پایین‌تر از سطح دریا مشاهده کرد

نیش زنبور درمان گریا مرگ آور

نیش حشرات و گزش آنها معمولا تنها کمی آزار دهنده است. نیش زنبور موجب درد و ناراحتی موقتی می‌شود، اما مشکل جدی یا همیشگی در برای سلامت ایجاد نمی کند. ولی گاهی ممکن است موجب عفونت‌هایی شوند که نیاز به درمان دارد واکنش‌های آلرژیکی که می‌توانند جدی و یا حتی کشنده باشند. والدین باید علامت‌های متفاوت عفونت یا واکنش‌های آلرژیک را تشخیص دهند و در همان لحظه مراقبت‌های پزشکی را فراهم سازند

اقدامات لازم برای نیش زنبور عسل و زنبور وحشی

 زنبور عسل کیسه زهر خود را پس از نیش‌زدن به همراه نیش در پوست به جای می‌گذارد.  زنبور عسل می‌کوشد تا نیش را با سرعت هر چه بیشتری رها کند ( زنبور وحشی نیش خود را پس از گزیدن در پوست رها نمی‌کند، بنابراین می‌تواند بیش از یکبار نیش بزند).

 با آب و صابون آن ناحیه را با دقت شستشو دهید این کار را دو تا سه بار در روزانجام دهید تا پوست التیام یابد.

از کیسه‌ یخ پوشانده شده در پارچه یا سرما و رطوبت لیف حمام برای چند دقیقه استفاده کنید.

از استامینوفن یا ایبوبروفن برای کاهش درد استفاده کنید.

برای درد و خارش از قرص آنتی‌هیستامین استفاده کنید. چنانچه پزشک کودک شما آن را تجویز کرده باشد، دستورالعملی بر حسب سن و وزن کودک  شما خواهد داد. شما می توانید از کرم کورتونی یا لوسیون کالامین برای ناحیه‌ی زخم نیش استفاده کنید.

نیش‌زدگی در هر جایی از دهان فورا نیاز به مراقبت پزشکی دارد زیرا مخاط دهانی غشایی است که می تواند به سرعت سبب تورم شدید شود و ممکن است مسیر جریان هوا را مسدود کند.

اگر متوجه محل وسیع خارش یا تورم اطراف ناحیه نیش‌زدگی شدید یا  چنانچه تورم یا درد شدیدی برای بیش از سه روز دارید که می تواند نشان دهنده‌ی عفونت باشد، به پزشک مراجعه کنید.

سعی شود محل نیش زدگی را پاره نکرده و از میکدن محل گزش خود داری نمایید.

چنانچه متوجه هر یک از نشانه‌های زیر شدید،‌ که ممکن است بیانگر واکنش وخیم و بالقوه مرگبار آلرژی باشد:

1- خس‌خس سینه یا اختلال در تنفس.

2- احساس سنگینی در گلو یا قفسه سینه.

3- متورم شدن لب‌ها، زبان یا صورت.

4-  تهوع یا استفراغ

۵- بی حالی و خستگی در مواقعی در کودکان و افراد پیر مشاهده می شود .

۶- ضعف یکی از علائم شایع آن می باشد.

نیش زنبوردرخدمت جامعه بشری

تعدادی از بیمارستان‌های چین در ابتکاری جدیدبرای درمان برخی ازبیماری‌ها از جمله “آرتروز” از نیش زنبور بهره می‌گیرند.
به نوشته روز دوشنبه روزنامه ” چاینا دیلی” ، تعدادی از بیمارستان‌های شهر “شی ان” در استان شن سی” در شمال غرب چین درمان برخی بیماری‌ها را با استفاده از نیش زنبور آغاز کرده اند.
براین اساس، افراد کارآزموده در این زمینه زنبورهای عسل را در نقاطی که نیاز به‌درمان دارد گذاشته‌و پس از نیش زدن و جداکردن زنبور به درمان بیمار می پردازند.
درمان بیمار از مرکزی که سم وارد بدن شده آغاز می‌شود.
روش درمان با نیش زنبور عسل در این استان چین ، برای بیماری‌هایی مانند آرتروز، امراض مخاطی بینی و روماتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.


/ 0 نظر / 14 بازدید